Medya

LGBT: Üçüncü Cins Ya da Tercih Meselesi Değil!

Perşembe, 14 Haziran 2012

Eşcinselliği elma-armut gibi sayılabilecek bir şeye dönüştüren Cengiz Semercioğlu’na Mektup;

Cengiz Semercioğlu bir gazeteci olarak cinsel kimlikler konusunda nasıl bu kadar bilgisiz olabiliyor, eşcinselliği kadınlık veya erkekliğin dışında tutabiliyorsunuz? İki tane cinsiyet kimliği vardır; Biri kadın, diğeri erkek. Eşcinsellik üçüncü cins falan değil, heteroseksüellik gibi erkek ve kadın cinsiyetlerinin bir cinsel yönelimidir. “Kaç tane gay var?” demek, “Kaç tane heteroseksüel var?” demekle eş anlamlıdır. Siz kaç tane heteroseksüel olduğunu merak etmiyorsanız, kaç tane gey olduğunu merak etme hakkınız da yoktur. Eşcinselleri işaret etmek onları nefrete hedef göstermek, düpedüz ayrımcılık yapmaktır.

Eşcinseller sizin düşündüğünüz gibi kendilerini gösterme derdinde falan değil ve birilerinin merakını giderme gibi mecburiyetleri yok. Bir kere cinsellikle yatıp, cinsellikle de kalkmıyorlar. Biz sıradan yaşamak istiyoruz ama siz homofobiklerin derdi nefret değilse, niye bu kadar eşcinsellikle uğraşıyorsunuz ki? Eşcinsellerin haksızlığa uğradığına inanmayıp, “renk olsun” diye mi hak mücadelesi yaptığını zannediyorsunuz da, basite indirgercesine böyle konuşuyorsunuz. Bu konuşma tarzınız kendinize göre basit olmayabilir ama cinsel yönelim ve cinsiyet kimlikleri konusunda çok yetersiz, çok bilgisizce.

Gerçekten eşcinselliğin merak edilecek, sorgulanacak bir tarafı yok. Karşı cinse ilgi duyuyor gibi kendi cinsine ilgi duyuyorsun, o kadar. Onun dışında biz eşcinseller biyolojik olarak, cinsiyet olarak heteroseksüel yönelimlilerle aynıyız. Ayrıca ne heteroseksüellikle, ne de kendi cinsel yönelimimizle ilgili bir derdimiz var. Ama eşcinselliği dert edinen siz homofobiklerin bizlerle bir derdi var ki eşcinselliği ve heteroseksüellik dışında kalan cinsel yönelimleri merak ediyorsunuz ve bilinçsizce, bilgisizce soruyorsunuz, sorguluyorsunuz. Bence önce kendinizi sorgulamakla başlayın işe. Zaten çözüm de, insanın sadece kendindedir. Yoksa ben mesela heteroseksüelliği hiç merak etmiyorum ve sorgulamıyorum, dert de etmiyorum. Çünkü heteroseksüellikle ilgili olarak bana giren-çıkan olmadığı için, sorunum da yok heteroseksüellikle.

“İsteyen istediği cinsel tercihi yapar”
demişsiniz ya, ben mesela cinsel yönelim konusunda tercih özürlüyüm galiba ki, ne kadar zorlarsam zorlayayım kendimi, bir türlü erkek bir eşcinsel olarak kadınları, yani heteroseksüelliği tercih edemiyorum! İçimden gelmiyor, ilgi duyamıyorum cinsel ve duygusal olarak. Tercih denilen şey cinsel yönelimler için geçerliyse, siz bir tercih eder misiniz eşcinselliği eşcinsellerin hatırına. Hani homofobik ve ayrımcı değilmişsiniz ya! Yoksa heteroseksüeller mi tercih özürlü de tercih edemiyorlar acaba eşcinsellik gibi başka cinsel yönelimleri?

Lezbiyenliğin de cinsiyetlere mahsus bir eşcinsellik olduğunu, heteroseksüellik gibi bir cinsel yönelim olduğunu öğrenin artık. Aynı şekilde biseksüellik de öyle. Bunlar erkeklik veya kadınlık gibi cinsiyet kimliği değildir. Kadın veya erkek olan cinsiyetlerin heteroseksüellik gibi cinsel yönelimleridir.

Her cümlenizden cehalet fışkırıyor. Gerçekten bu kadar bilgisiz misiniz yoksa dalga mı geçiyorsunuz LGBT’lerle anlayamadım. Transseksüelliği de üçüncü cinse dahil etmişsiniz ya, bu kadarına pes gerçekten. Transseksüelliğin kadınlık veya erkeklik olduğunu bilmiyorsunuz sanırım. Eşcinsellikle eş anlamlı da asla değil. Cinsiyet kimliği, kişinin kendini hangi cinsiyetten hissetmesi olduğu için, transseksüellik de erkek veya kadın olarak kişinin kendini hissettiği cinsiyetini, yani cinsiyet kimliğini bedensel olarak da hissettiği cinsiyete geçişini sağlamasıdır.

Sizin dünya dediğiniz hangi dünya da LGBT’leri (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans) üçüncü cinse sokmaya çalışıyor bilmiyorum. LGBT’ler üçüncü bir cinse falan sokulmak istemiyor. Biz cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklerimizin normal karşılandığı, biyolojik ve cinsiyet kimliği olarak erkek veya kadın, cinsel yönelim olarak eşcinsel veya biseksüel olarak, soyutlanmadan, ayrımcılığa maruz kalmadan, heteroseksüellerle mozaiğin-kültürün bir parçası olarak, birarada yaşamak istiyoruz.

Heteroseksist bir dünyada eşcinselliğin gündem oluşturması, normalleşme adına bir katkı sağlayacaktır ama “üçüncü cins” veya “tercih” kavramlarıyla değil, eşcinselliğin ve transseksüelliğin doğru anlatılmasıyla, bir tercih olmadığının bilinmesiyle normalleşecektir. Siz eşcinselliğe tercih ve sanki farklı bir cinsiyet ve türmüş gibi üçüncü cins derseniz, eşcinsellik ve transseksüelliğe bir katkı sağlamaz, bilerek veya bilmeyerek resmen homofobiyi beslemiş olursunuz. Ama sonuçta siz iyi niyetli olsanız da bu bilgisiz ve bilinçsizlikten LGBT’ler zarar görecektir.

Yazınızın sonunda düz cinsellere normal demekle, eşcinsellere ayrımcılık yaptığınızın farkına varmışsınız. Bu da bir çabadır diye düşünüyorum ama yeterli bir çaba değil. Kendinizi eşcinsellerin yerine koymadığınız, eşcinselleri ötekiler değil de bütünün bir parçası olarak görmediğiniz, eşcinselliğin de heteroseksüellikle aynı değerde bir cinsel yönelim çeşidi olduğunu kabul etmediğiniz sürece bütün çabalar yetersiz kalacaktır.

Eşcinselliğin normal karşılandığı bir dünyada yaşandığını hayal ediniz ve heteroseksüel olarak azınlıktasınız. Kendinizi heteroseksüel cinsel yöneliminizden dolayı anormal mi hissedersin? Hissetseniz bile bunun sebebi siz misindir, yoksa hissettirenler midir? İşte günümüzde cinsiyetçi heteroseksüellerin eşcinsellere ve diğer LGBT’lere yaptıkları da bundan, ötekileştirmekten ibaret.

“Kaç tane gay var?” demişsiniz ya, eşcinsel olmayan insan yoktur, eşcinselliğini keşfedememiş ve eşcinselliğiyle barışamamış eşcinsel vardır.

Eşcinsellere karşı gerçekten samimi olup, kullandığınız kelimelere, kurduğunuz cümlelere dikkat ederseniz, heteroseksüeller eşcinseller tarafından ayrımcılıkla falan suçlanmaz. Çok mu zor “tercih” yerine “yönelim” demek, eşcinselliğin de heteroseksüellik gibi bir cinsel yönelim olduğunu, transseksüelliğin eşcinsellikle aynı olmadığını öğrenmek?

Cengiz Semercioğlu’nun yazısı:

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/20733528.asp?utm_source=hurriyet&utm_medium=yazarlar&utm_campaign=yazarsonyazi