Yaşam / Moda

Transeksüellere taç hakkı

Perşembe, 21 Haziran 2007
Haber: Kaos GL


İspanya’daki güzellik yarışmaları komitesi, transeksüel ve çocuk sahibi olan kadınların da taç sahibi olmasına izin veren değişiklikle bir ilke imza attı.

KAOS GL

Cantabria bölgesinde ocak ayında yapılan yarışmada Güzelik Kraliçesi 22 yaşındaki Angela Bustillo’nun 3 yaşında bir oğlu olduğunun ortaya çıkması ve bir ay sonra tacının elinden alınmasıyla başlayan tartışmalar, bu kararın alınmasında etkili oldu.

Bustillo, tacının elinden alınmasına ve Miss İspanya yarışmasına katılmasının engellenmesine büyük tepki göstermişti. Bustillo’nun ‘fırsat eşitliği’ yasası çiğnenerek ayrımcılık yapıldığı şikayetini değerlendiren komite, bundan sonra transeksüellere ve annelere de Kraliçe seçilme hakkı verdi.

Komitenin kararı dünya gündeminde bomba etkisi yarattı. Komitenin Bustillo’nun tacını elinden alması İspanya’da büyük tepkiye neden olmuş, Bustillo, ‘Babalar neden erkek güzeli olabiliyor da anneler güzellik kraliçesi olamıyor, bu apaçık bir ayrımcılık değildir de nedir?’ sözleriye komiteyi protesto etmişti. Komitenin yeni kararı, dünya basında geniş yer bulundu. Fransız Le Monde gazetesi haberi, ‘Miss İspanya yarışmasında devrim’ başlığıyla verdi.

Kaynak: Akşam, 20 Haziran 2007