Yaşam

HRW: ‘Valilik eşcinsellere ayrımcılık yapıyor’

Çarşamba, 17 Ekim 2007
Haber: Kaos GL


Valiliğin Medeni Kanun ve Anayasayı öne sürerek Lambdaistanbul'a açtığı davaya 18 Ekim’de devam ediliyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) gözlemci yolladı.

KAOS GL

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) İstanbul valiliğinin, eşcinsel hakları derneği Lambdaİstanbul'u kapatma girişiminin "temel örgütlenme ve ifade özgürlüklerini tehdit ettiğini" belirtti.

HRW Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti ve Transseksüel Hakları Programı araştırmacısı Juliana Cano Nieto "Temsil ettiği insanları sevmediğiniz için bir derneği kapatmak özgürlük fikrine yapılmış bir saldırıdır" dedi.

Nieto, yaptığı yazılı açıklamada yarın (18 Ekim) İstanbul'da görülecek kapatma davasının duruşmasına katılacağını söyledi ve "İnsan haklarını savunan örgütlenmeler işlevlerini yerine getiremezlerse Türkiye'nin demokratik bir ülke olarak statüsü tehlikede demektir" diye ekledi.

Duruşma yarın Beyoğlu'nda

İstanbul Valiliği derneğin tüzüğü "hukuka ve ahlaka aykırı’’ olduğu gerekçesiyle kapatılmasını istiyor. Valiliğin başvurusunu Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı 13 Mart'ta reddetti. Bunun üzerine valilik bir üst mahkemeye başvuruda bulundu. İlk duruşma 19 Temmuz'da 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü ve dava eksik belgelerin tamamlanması istemiyle ertelendi.

İstanbul Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü derneğin tüzüğünün Türk Medeni Kanunu'nu ve Anayasa'nın 41. maddesini ihlal ettiğini iddia ediyor.

Medeni Kanunun 56. maddesi "Hukuka ve ahlaka aykırı dernek kurulamaz" derken Anayasa'nın 41. maddesi de "Aile, Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır. Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır teşkilâtı kurar" diyor.

Dernekler Kanunu'nun 54. maddesi derneklerin, başka nedenlerle birlikte, "genel ahlaka aykırılık" nedeniyle kapatılmasına izin veriyor.

Valilik, şikayetinde aynı zamanda derneğin adındaki "Lambda"nın Türkçe olmadığı gerekçesiyle yasaya aykırı olduğunu iddia etti.

İlk değil

1993'te kurulan Lambdaistanbul Türkiye'deki LGBTT bireylerin haklarını savunmayı amaçlıyor. Kuruluşundan beri, aktif olarak cinsel yönelim ve toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılığa karşı yasal korunma konusunda çalışmalar yürütüyor. 2006'da İçişleri Bakanlığı'na kayıtlı dernek olmak için başvurduğu halde, derneğin başvurusu dava sonuçlanana kadar askıda tutuluyor.

Ankara merkezli Kaos GL 2005'te Ankara valisi Selahattin Ekremoğlu tarafından kapatılmak istendi. Kapatılma talebi Savcılık tarafından reddedildi. Valiliğin 2006'da Pembe Hayatlar Derneği için yaptığı kapatma başvurusu da savcılıkça reddedildi.

Bursa'da da valilik Gökkuşağı Derneği'nin kapatılması için 2006'da başvurdu.

HRW, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Uluslararası Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi (ICCPR) ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni (AİHS) imzalayan ülkeler arasında olduğunu hatırlattı:

"İki sözleşme de ifade ve örgütlenme özgürlüğünü korur ve cinsel yönelime dayalı ayrımcılığı yasaklar."

Kaynak: BİA, 17 Ekim 2007

*Konuyla ilgili haberler:

Dayanışma için 18 Ekim’de İstanbul’dayız!

Lambdaistanbul kapatılamaz!

Lambdaistanbul’a MorEL desteği

Kaos GL okurları da tepkili

UAÖ: ‘İnsan haklarına aykırı’

Cinsel yönelim ayrımcılığı ve STK'lar

Ahlaksızlığa yerimiz var mı?

'Ahlak' davası ertelendi

Soruyoruz: Örgütlenmek ahlaksızlık mı?

Eşcinsellerin dernek kurması ahlaka aykırı mıdır?

Lambdaistanbul için kapatma davası açılıyor

Lambdaistanbul kapatılmıyor

2006’nın en şugar olayı – Türkiye

‘Kaos GL ‘ahlaka aykırı’ değildir!’

Pembe Hayat'ı kapatmaya ret

Savcı: Gökkuşağı Derneği Kapatılmaz

Valilik’ten Gökkuşağı Derneği’nin kapatılması talebi

Dava Açılmasına Yer Olmadığı Kararı