Yaşam / Dünyadan

Kuzey Kıbrıs’ta Eşcinsellere Umut Veren Yasa Önerisi

Perşembe, 9 Ocak 2014
Haber: Kaos GL
Kuzey Kıbrıs’ta Cumhuriyetçi Türk Partisi – Birleşik Güçler (CTP-BG) Milletvekilleri Doğuş Derya, Fazilet Özdenefe Kürşat ve Tufan Erhürman tarafından sunulan yasa önerisi ülkede eşcinselliği suç olmaktan çıkarabilir.
 
Öneriyle birlikte “Ahlaka Aykırı Suçlar” tamamen değiştirilerek “Cinsel Nitelikli Suçlar” başlığı altında ele alınıyor. Değişiklik, eşcinsel erkeklerin de cezalandırılmasını öngören “Doğa Kurallarına Aykırı Suçlar” tanımını ortadan kaldırıyor.
 
LGBT’lere Yönelik Ayrımcılık da Ele Alınıyor
Kıbrıs Postası’ndan Meryem Ekinci’ye konuşan Doğuş Derya, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli ayrımcılığa karşı yaptıkları düzenlemeyi şu sözlerle açıkladı:
 
“Eğer bir kamu görevlisi cinsel yönelimi, cinsiyet kimliği veya cinsiyetinden dolayı bir kişiye ayrımcılık yaparsa bu suç olacak. Ekonomik şiddeti de gerekçesinde mobbingi de içerecek şekilde kapsamaya çalıştık. Geniş bir düzenleme yapıldı.”
 
Yasal düzenlemelerin önemli olduğuna fakat yeterli olmadığını belirten Derya, sivil toplumun homofobi karşıtı mücadeledeki öneminin altını çizdi:
 
“Nitekim eğer bundan 4-5 yıl önce Homofobiye Karşı İnisiyatif kurulmasaydı, arkasından Kuir Kıbrıs Derneği adını almasaydı, bu konuda gerek hukuki mücadeleyi, gerekse kamuoyu oluşturma konusunda faaliyet göstermeselerdi, toplumumuz içinde homofobi ve bugün ceza yasasında değiştirilen maddelerden de haberdar olmayacaktık. Dolayısıyla bu konuda gösterdikleri sivil aktivizmin çok önemli olduğunu düşünüyorum, o nedenle de daha güçlü bir şekilde devam etmesi gerektiğine inanıyorum.”
 
İlgili kurumlar ve akademisyenlerin katılımıyla son şekli verilecek öneri, gelecek hafta görüşülmek üzere Meclis Genel Kurulu’na sevk edilecek.