Gökkuşağı Forumu

Eşcinsel karşıtlığı ifade özgürlüğü değil, nefret suçudur

18 Şubat 2014
Hakan Ural’a n’oldu da çark etti birden acaba? "Oğlum gay olsaydı elbette kabul ederdim" diyen kişi, birden "Bundan sonra o tür haber yapanları direkt mahkemeye vereceğim" demiş.
 
Neden çark ettiği aslında demecindeki satırlarda açıkça ortada: "Bazı sanatçı arkadaşlarım da ’sen sanatçı adamsın niye böyle diyorsun’ diyorlar" demiş. Sanırım eşcinselliğe karşı biraz esnek davranmasından dolayı çevresinden eleştiri geldi. Bunun öfkesini de soru sorandan çıkartıyor olacak ki, "Fütursuzca soru sormak iş değil, o zaman toplum olarak nereye gideceğiz..." diyor.
 
Oğlunun hapiste olmasındansa eşcinsel olmasını yeğleyebileceğini söylerken, şimdi birden toplumun gidişatını bozan bir etkene dönüşmüş eşcinsellik. Şu sözleriyle de ne kadar homofobik olduğunu itiraf ediyor resmen: "Hepimizin temel değerleri var. Kendinize yapılmasını istemediğiniz şeyi bir başkasına yapmayın. Normalde bunu sokakta başka birine sorduğunuz zaman kafanı gözünü kırar.. Ahlaksızca ses getirecek haberler yapmamak lazım". Ben ise Hakan Ural’ı takdir ve tebrik etmiştim "Oğlum eşcinsel olsaydı elbette kabul ederdim" sözünden dolayı. Oysa Hakan Ural’ın gerçek yüzüne göre, eşcinsellik kafa-göz kırdırdatacak ahlaksızlıkmış. Temel değerler gerekçesiyle heteroseksizme karşı empati kurmamızı istiyor sanki ayrımcılığa maruz kalan heteroseksüellikmiş gibi. Hakan Ural için söylediğim bütün iyi niyetli takdir ve tebriklerimi geri alıyorum. Çünkü eşcinsellikle ilgili haber yapmak bile saçmalıksa, biz eşcinseller hepten saçmayız öyleyse Hakan Ural’a göre. Bundan sonra Engincan’ın iddialı giyim tarzıyla (Hakan Ural’ın tabiri) eşcinselliği birbirinden iyi ayırt etmeliyiz.

"Hakan Ural’ın homofobisinden kime ne?" diyebilirsiniz ama gelişmiş demokrasilerde insan haklarına saygı gereği insanlar kendilerini düşünürken ve korurken başkalarına zarar vermeyecek şekilde konuşmasını bilmesi gerekiyor. Hakan Ural da olsa eşcinselliği kötü bir şeymiş gibi lanse edemez. Oğlu ve gey kelimesini yan yana getirenleri mahkemeye verecekmiş ya, oysa eşcinselliği kötü bir şeymiş gibi dile getirmek, eşcinselleri hedef haline getirdiği için bir nefret suçudur ve mahkemeye asıl verilecek olan kendisidir. Tabi böyle bir suçun ne yazık ki yasalarda karşılığı olmadığı için balık baştan, yani devletten kokuyor. İnsanların kafasına sokması gereken bir şey var artık. Nefret ifade özgürlüğü olamayacağı için, eşcinsel karşıtlığı da ifade özgürlüğü değil, nefret suçudur, eşcinsel karşıtlığının iması bile insanlığa aykırıdır. İşe önce buradan bakmayı öğrenmek gerekiyor. Batı’da eşcinsel olmayanlar bile eşcinsel zannedilmeyi "eşcinsel alınmasınlar" diye reddetmezken, biz de hakaret olarak algılanıyor. Erkek toplumun bilinçsizliğinden başka bir şey olmasa gerek.
 
Pardon biz demokratik bir ülke miydik!