İnsan Hakları / Askerlik

Kıbrıs’ta Vicdani Ret, Yargıtay’da Görüşülüyor

15 Nisan 2014
Haber: Kaos GL
Kıbrıs’ta vicdani retçilerin istinaf başvurusu Güvenlik Kuvvetleri Yargıtay’ında görüşülmeye başlıyor.
 
Kıbrıs’ta vicdani redçi Murat Kanatlı’nın 10 günlük hapis cezasına çarptırılmasına ilişkin istinaf başvurusu bugün Güvenlik Kuvvetleri Yargıtay’ında görüşülecek. İstinaf başvurusu ile hüküm değil, kararın içeriği görüşülecek.
 
Vicdani reddini açıklayarak 2009 yılından itibaren seferberliğe gitmeyi reddeden Murat Kanatlı’nın 14 Haziran 2011 tarihinden beri Askeri Mahkeme’de devam etmekte olan davasında 10 günlük hapis cezasına çarptırılmasının ardından, cezası 6 Mart’ta sona ermişti.
 
Kanatlı’nın 2010 ve 2011 yılında dair davaları Güvenlik Kuvvetleri Yargıtay’daki istinafı sonuçlanıncaya kadar Askeri Mahkemede ertelenmişti. Davalar, 1 Temmuz 2014 tarihinde Askeri Mahkemede görüşülmeye devam edecek.
 
Yeni vicdani ret açıklaması
Vicdani ret açıklamaları da yapılmaya devam ediyor. Son olarak Süleyman Tarık Sakallı vicdani reddini açıkladı.
Süleyman Tarık Sakallı’nın açıklaması şöyle:
“Bir bireyin politik görüşleri, ahlaki değerleri veya dinsel inançları doğrultusunda zorunlu askerliği reddetmesidir.’ Vicdani ret, en basit aramanın ilk cümlesinde böyle tanımlanır. Nedense hiç kimse ne askerlik yapmak ister, ne de elini taşın altına koymak. Hoş! Alışmışızdır ya Kıbrıslının iyi bildiği harekete, şikâyet edip hep başkalarından medet ummaya…
 
“Bu sefer öyle olmayacak, bu sefer hakka karşı yapılan haksızlık yalnız bırakılamayacak! Ne Murat, ne de diğer vicdanının sesini dinleyenler yalnız değildir. Silah kullanmaya, insan öldürmeyi öğrenmeye teşvik edip, herhangi bir sebepten dolayı bunu kabul etmeyenlere yaptırım uygulayıp zulmeden rejime sesleniyorum; artık ben de vicdani retçiyim. Yaptırımlarınızı, ordunuzu, haksızlığa karşı hakkımın olmamasını kabul etmiyorum. Erkek olarak doğduğum için suçlu sayılıp görev yüklenen, utandığım sahte bir ülkenin vatandaşı olmaktansa vatan haini diye yaftalanmak benim tercihimdir.”