Yaşam

Türkiye'de evlenip 3 çocuk yapmayanlara örgütlenmenin yolu kapalı!

22 Nisan 2008
Haber: Kaos GL
İstanbul'lu lezbiyen, gey, biseksüel, travesti ve transseksüellerin dernekleşme süreci yaklaşık iki yıldır tamamlanamıyor. Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği iki yıl önce kurulduğu günden itibaren tüzüğünün devlet makamları tarafından onaylanmasını bekliyor ve yine yaklaşık bir yıldır da bireylerin kendi bedenleri üzerindeki söz hakkını savunduğu için genel ahlaka aykırılık iddiasıyla yargılanıyor. Lambdaistanbul bununla ilgili bir basın açıklamasında bulundu.

17 Nisan tarihinde tamamlanmasını beklediğimiz dava süreci yine alışılmadık şekilde ertelendi ve Lambda'nın, yasal derneklerin faydalandığı haklardan yararlanamaması için dava süreci yeniden uzatıldı.

Pek çok demokrasi mücadelesi veren örgüt gibi Lambda da defalarca devletin farklı kurumlarının engellemeleriyle karşılaştı ve karşılaşmaya devam ediyor. Dernekler masası dernek faaliyetlerini aksatmak ve dernek üyelerini korkutmak amacıyla, herhangi bir yasal hakkı bulunmamasına rağmen bir hafta süreyle üye kayıtlarını da içeren belgelere el koyuyor, seks işçiliği yapıldığını öne sürerek aramalarla dernek çalışanlarını polis tacizine maruz bırakıyor. Derneği yasal yollarla engelleyemediğini fark edince, tüzüğünün onayını engelleyecek sonu gelmeyen davalar açılıyor.

Türkiye'li lezbiyenler, geyler, biseksüeller, travesti ve transseksüeller olarak dernekleşme kararımızdan vazgeçmiyoruz. Başbakanın telkinleriyle evlenip 3 çocuk yapmaktansa 9 doğurana kadar bekleyip sürecin takipçisi olmakta kararlı olduğumuzu devletin bütün kurumlarına ve özellikle Türkiye Yargısı'na bildiririz.

Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği