Yaşam / Dünyadan

Dünyanın ilk resmi LGBT Konferansı Brezilya Hükümeti’nden.

Cuma, 9 Mayıs 2008
Haber: Kaos GL
29 Nisan Salı günü, Brezilya hükümeti ilk ulusal Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti ve Transeksüel Konferansının hazırlıklarını başlattı. Dünyada ilk defa bir hükümet tarafından organize edilen bu etkinlik sivil toplum taleplerinin ve Brezilya hükümetinin LGBT bireylerin haklarını savunmasının bir ürünü.

Konferans 5-8 Haziran tarihlerinde Brezilya’da gerçekleşecek. Konferansın konusu ‘LBGT bireylerin vatandaşlıklarını teminat altına alan İnsan Hakları ve Kamu Politikaları’ olarak belirlendi. Konferans süresince nüfusun bu kesimi için kamu politikaları tarif edilecek ve LGBT Vatandaşlığını ve İnsan Haklarını teşvik için Ulusal Plan hazırlanacak. Aynı zamanda federal hükümet tarafından 2004 yılında LGBT bireylere yönelik şiddet ve ayrımcılıkla mücadele amacıyla başlatılan Homofobisiz Brezilya programının bir değerlendirilmesi yapılacak.

Birinci Ulusal LGBT Konferansının programına www.conferencianacionalglbt.com.br adresinden ulaşabilirsiniz.

Brezilya için büyük bir adım

Konferans Evrensel İnsan Hakları Bildirgesinin 60. yıldönümü törenleriyle çakışıyor ve federal hükümetin LGBT insan hakları konusuna bağlılığını bir kere daha tasdik ediyor. Uzun süredir LGBT haklarının bir destekçisi olan Turizm Bakanı Marta Suplicy girişimi ‘Uzun yıllar ardından, en sonunda bu Konferansı gerçekleştirebiliyoruz. Bu, Brezilya için büyük bir adım’ sözleriyle kutladı.

‘Bu konunun dâhil edilmediği bir insan hakları ajandası eksik kalır’ diyen Adalet Bakanı Tarso Genro için ise LGBT Konferansı insani duruma saygının bir göstergesi. Törende İnsan Haklarından sorumlu Bakan Paulo Vannuchi; parlamentonun LGBT vatandaşlığı cephesinden Senatör Fátima Cleide; Irksal Eşitlik Politikalarından Sorumlu Bakan Edson Santos; Kadın Politikalarından sorumlu Nilcéa Freire ve Ulusal Sağlık Bakanlığı STD ve AIDS programı koordinatörlerinden Mariângela Simão ve Eduardo Barbosa da bulunuyordu.

Ayrıca, tüm Brezilya LGBT ağları törende temsil edildi: ABGLT (Brezilya LGBT derneği), ANTRA (Ulusal Trans Bireyler Birliği), Ulusal Transeksüeller Birliği, Brezilya Lezbiyen Girişimi, ILGBT Afro Ağı, Brezilya Lezbiyen İttifakı, ABRAGAY, Grupo E-Jovem (gençlik).

Konferans, Brezilya Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva’nın Resmi Federal Gazete’de 29 Kasım 2007 tarihinde yayınlanan resmi emriyle bir araya geldi. %60’ı sivil toplum ve %40’ı hükümet katılımı olmak üzere takriben 700 temsilcinin Konferansta yer alması, bunlara ek olarak 300 izleyicinin katılımı bekleniyor. Kamu politikalarına dair ana metnin taslağını hazırlama sürecinde 16 bakan birlikte çalıştı, bu metin etkinlik süresince tartışılacak ve ardından yürürlüğe koyulacak.

Ana metine şu adresten ulaşabilirsiniz: http://www.conferencianacionalglbt.com.br/
view/templates/arquivos/Texto_Base%20Ing.pdf

Ulusal Konferans öncesinde, Brezilya’nın 27 eyaletinde valilerin çağrısıyla ulusal politika metnine ek öneriler geliştirmek, eyalet düzeyi politikaları belirlemek ve Ulusal Konferans için delege seçmek amacıyla konferanslar düzenlenmekte şu an. 100’den fazla konferans da belediyeler düzeyinde gerçekleşti.

Brezilya LGBT Derneği (ABGLT) başkanı Toni Reis’a göre ‘Konferans yalnızca LGBT hareketi içinde değil, yönetimin tüm alanlarında LGBT için kamu politikalarının yürürlüğe koyulması için esas olarak hükümetle benzeri görülmemiş bir tartışma olanağı olacak. Aynı zamanda Brezilya Meclisinde önemli LGBT meseleleri hakkında (örneğin homofobik ayrımcılığın cezalandırılması yönünde önerilen kanunların onaylanması ve hemcins sivil birlikteliğin yasallaşmasında) daha olumlu bir duruşun yolunu açacak.’

Daha fazla bilgi için:

Toni Reis – ABGLT Başkanı (Brezilya LGBT derneği): presidencia@abglt.org.br ; + 55 41 3232 9829 / +55 41 3222 3999 / +55 41 9602 8906 / +55 61 8181 2196.

Léo Mendes - ABGLT İletişim Sekreteri: liorcino@yahoo.com.br ; +55 62 8405 2405

Basın Ofisi: www.conferencianacionalglbt.com.br ; Tel: +55 61 3429-3986/ 3475


Çeviri: Ezgi Esen Taşçıoğlu