Yaşam

HKB Basın Toplantısı Gerçekleşti

Pazartesi, 12 Mayıs 2008
Haber: Kaos GL


13 – 19 Mayıs tarihleri arasında, Kaos GL’nin ev sahipliğinde, Ankara’da gerçekleşecek olan 3. Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma’nın basın toplantısı, Avrupa Birliği Bilgi Merkezi’nde gerçekleşti. Toplantıda program, katılımcılar ve buluşma mekanları basına iletildi.


Basın toplantısının tam metni şöyle:

Değerli basın mensupları,

Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma’nın Basın Toplantısına hoş geldiniz.
17 Mayıs Haftasındayız ve Homofobiye Karşı Buluşuyoruz.
Kaos GL Derneği, 13-19 Mayıs 2008 tarihlerinde, Ankara’da, Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşmanın üçüncüsünü düzenliyor.
Kaos GL Derneği olarak on yılı aşkın bir süredir ayrımcılığa karşı Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti ve Transeksüel (LGBT) bireylerin insan haklarının geliştirilmesi yönünde sosyal, kültürel ve akademik alanlarda etkinlikler düzenlemekteyiz.
Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma’yı ilk kez Mayıs 2006’da gerçekleştirdik. İkincisini 2007 Mayıs’ında ‘Medya ve Homofobi’ ana başlığı ile düzenlemiş olduğumuz buluşmanın bu hafta yapacağımız üçüncüsünün konusunu ise ‘İnsan Hakları ve Ayrımcılık’ olarak belirledik.

Neden 17 Mayıs?

17 Mayıs, Uluslararası Homofobi Karşıtlığı Günüdür. Dünya Sağlık Örgütünün, eşcinselliği, hastalıklar listesinden çıkardığı güne işaret eder. 17 Mayıs Uluslararası Homofobi Karşıtlığı Günü, cinsiyet kimliği veya cinsel yönelimlerle ilgili tüm fiziksel, ahlaki veya sembolik şiddetlere karşı eylem ve karşı durma günüdür. İnsanların eşitliği için mücadele eden tüm girişimlere ilham ve destek vererek, hepsiyle koordinasyon içinde olmayı amaçlar.

Neden Anti-Homofobi?

Cinsel yönelimimiz ve cinsiyet kimliğimizden dolayı ayrımcılığa maruz bırakılıyoruz. Hayatın her alanında homofobik tutum ve davranışlarla karşı karşıya kalıyoruz.
Homofobi probleminin sadece Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti ve Transeksüel (LGBT) bireylerin değil aynı zamanda heteroseksüel kadın ve erkeklerin de meselesi olduğu gerçeğinin bilince çıkarılmasını istiyoruz.

Neden Buluşma?

2006 senesinden beri Ankara’da, Kaos GL Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma, Türkiye’de LGBT bireylere yönelik ayrımcılığın tartışılmasına ve görünürlüğünün sağlanmasına zemin yaratmayı amaçlamaktadır.
Buluşma ile LGBT bireylerin ve heteroseksüellerin birlikte özgürleşeceği bir dünyaya dair düşüncelerimizi paylaşmak ve tartışmak istiyoruz.
Sorunlarımıza çözüm yolları arıyoruz. Bulduğumuz çözüm yollarını paylaşmak ve gerektiğinde birlikte müdahale edebilmenin maddi ve manevi olanaklarını yaratmak istiyoruz.
Tüm bunları yüz yüze ve birlikte yapmak istiyoruz.

Buluşma tarihleri ve mekânları:

Homofobi Karşıtı Buluşma etkinlikleri, 13 Mayıs Salı Günü başlıyor. 19 Mayıs Pazartesi günü sona eriyor.
Kampüs etkinliklerinin ardından 16-19 Mayıs günlerindeki Buluşma etkinliklerinin tamamı Ankara’da Ekin Sanat Merkezinde olacak.

Kampüs Buluşmaları hangi üniversitelerde oluyor:

Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma, öğrenciler ve akademisyenlerce de sahiplenilerek geçen yıl üniversite kampüslerine de taşındı. Buluşma, bu yıl da aynı şekilde ‘Homofobiye Karşı Kampüs Forumları’ ile başlıyor.
13 Mayıs Salı günü Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsündeki etkinliklerin ardından sırasıyla Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsünde ardından da Ortadoğu Teknik Üniversitesi Kampüsünde söyleşiler, atölyeler ve paneller yapılacak.

Buluşmaya yurtiçinden ve yurtdışından katılacak akademisyenler, gazeteciler, sanatçılar, yazarlar, politikacılar:

Homofobiye Karşı Buluşma’da, çeşitli sosyal, politik, kültürel ve akademik alanlarda LGBT bireylere yönelik homofobik tutum ve davranışlar ile maruz kalınan ayrımcılık yurtiçinden ve yurtdışından uzmanların, yazarların, sanatçıların, akademisyenlerin, politikacı ve gazetecilerin katılımıyla ele alınıyor.
Avrupa Komisyonu temsilcilerinin yanı sıra İngiltere, Belçika, ABD, Hollanda, İsveç ve Norveç’ten politikacı, akademisyen, yazar ve insan hakları savunucuları Buluşmaya geliyor.

Homofobiye Karşı Yürüyüş!

Homofobiye Karşı Buluşma haftasında, salon ve kampüs etkinlikleri haricinde bu yıl ilk kez yapılacak açık hava etkinliği olan Yürüyüş, her yıl 17 Mayıs haftasında Buluşma kapsamında düzenlenecek.
Bu sene Anayasal taleplerimizi bir kez daha dillendirmek için Türkiye’nin dört bir yanından gelecek LGBT birey ve örgütlerle birlikte saat 12:00’de İnsan Hakları Anıtı’nın önünde toplanıp Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) yürüyüp Meclis Dikmen kapısında basın açıklaması yapacağız.

Homofobiye Karşı Buluşuyoruz!

Buluşmanın, Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti ve Transeksüel (LGBT) topluluğunun örgütlenme ve ifade hürriyetinin gelişmesi ve ayrımcılığa uğramaması yönündeki çalışmalarımızın önemli bir parçası olduğuna inanıyoruz.
Homofobi problemi sadece eşcinsellerin değil aynı zamanda heteroseksüel kadın ve erkeklerin de meselesidir.

Pembe Hayat LGBTT Derneği ile Kaos GL Derneği olarak eşcinsellerin ve heteroseksüellerin birlikte özgürleşeceği bir dünyaya dair düşüncelerin paylaşılacağı ve tartışılacağı Buluşma’ya sizleri de katılmaya davet ediyoruz.
Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma’ya katılarak sunacağınız katkı ve göstereceğiniz ilgi, ayrımcılığın en aza ineceği bir toplum için değerli bir adım olacaktır.
Teşekkür ederiz!

Ayrıntılı program için http://www.antihomofobi.org adresini ziyaret edebilirsiniz.