Yaşam / Dünyadan

Küba’nın ‘Homofobi Karşıtı Buluşma’sı

20 Mayıs 2008
Haber: Kaos GL


Kübalı eşcinseller, Uluslararası Homofobiye karşı Mücadele Günü'nde hükümetin de desteğiyle Havana'da bir araya geldi. Kübalı eşcinseller ile eşcinsel hakları savunucularını bir araya getiren etkinliğe Devlet Başkanı Raul Castro'nun kızı Mariela Castro başkanlık etti. Aynı gece Küba devlet televizyonu da ‘Brokeback Dağı’nı yayınladı.

KAOS GL

Eşcinsellerin sorunlarının ele alındığı toplantıya destek vererek Küba hükümeti, eşcinsellerin toplumdan dışlanmasının önüne geçmek ve toplumun geleneksel kesimlerinde derin köklere sahip homofobiyi ortadan kaldırmak amacıyla çalışmaya hazır olduğunu gösterdi.

Kübalı eşcinseller, önceki gün (17 Mayıs) Uluslararası Homofobiye karşı Mücadele Günü'nde hükümetin de desteğiyle Havana'da bir araya geldi. Vedado bölgesindeki kongre merkezinde düzenlenen ve eşcinseller ile eşcinsel hakları savunucularını bir araya getiren etkinliğe Devlet Başkanı Raul Castro'nun kızı Mariela Castro başkanlık etti.


*Mariela Castro ve Ricardo Alarcon

Küba Cinsel Eğitim Merkezi'nin müdiresi olan Castro, "Bu, Kübalı kadın ve erkekler için çok önemli bir an, çünkü ilk defa böyle toplantıda açıkça konuşuyoruz ve bu konuları bilimsel temelde ele alıyoruz" dedi. Cinsiyet ayrımı gözetmeden tüm Kübalıların haklarının savunulmasının Küba Devrimi'nin temel ilkesi olduğunu vurgulayan Castro, "Cinsel yönelim özgürlüğü eşit ve toplumsal adaletin hüküm sürdüğü bir ortamda mümkündür" diye konuştu.

Hükümetten temsilcilerin ve yüzlerce eylemcinin de katıldığı bir hafta sürecek etkinliklerde, konuşma ve sunumların yanı sıra çeşitli gösteriler de yer alıyor. Küba devlet televizyonu da Cuma günü, ilişkilerini gizlemek zorunda kalan iki eşcinsel kovboyun ilişkilerini konu alan ‘Brokeback Dağı’ (Brokeback Mountain) adlı filmi yayınladı.Yetkililer tarafından eşcinsellere yönelik önyargıların toplumda derin köklere sahip olduğu ifade edilen Küba'da, hükümetin çabaları sonucunda 1960'lı ve 70'li yıllarda kimliklerini gizlemek zorunda kalan eşcinseller artık kimliklerini ifade edebiliyorlar. Küba Parlamentosu da, eşcinsellerin evlenebilmesine olanak sağlayan bir tasarıyı görüşüyor. Meclis Başkanı Ricardo Alarcon, eşcinsel haklarında belirli bir ilerleme yaşandığını, ancak hükümetin eşcinsellerin haklarını geliştirmek amacıyla daha fazlasını yapması ve Küba halkının geleneksel kesimlerinin bu konuda ikna edilmesi gerektiğini söyledi.

Bazı katılımcılar eşcinsellerin sokakta gösteriler düzenleyebilmesini önerirken, bazıları da toplumun henüz buna hazır olmadığı uyarısında bulundu. Mariela Castro da eşcinsellerin toplumdaki homofobiyi yok etmek amacıyla düşünerek hareket etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Kaynak: Sol.org.tr, 19 Mayıs 2008

Fotoğraf: AP