Yaşam

Fobik istihdam

Pazartesi, 2 Haziran 2008
Haber: Kaos GL
‘AKP milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, Kaos GL Derneği’nin 3. Homofobi Karşıtı Buluşması’na katılınca olan oldu. Üskül, toplantıda partisinin herkese eşit mesafede olduğunu, eşcinsellerin bir sorunla karşılaşmaları durumunda hemen kendisini arayabileceklerini söylerken AKP yanlısı basın Üskül’e veryansın etti. Kim kime niye kızar bizi ilgilendirmez; tartışmaktan kaçsak da, utansak da, yok saysak da farklılıkları, istihdamda homofobiyi irdelemek fena olmaz.’ Yaprak Özer’in kaleminden.

AKP milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, Kaos Gey ve Lezbiyen Kültürel Araştırmalar ve Dayanışma Derneği’nin 3. Homofobi Karşıtı Buluşması’na katılınca olan oldu. Üskül, toplantıda partisinin herkese eşit mesafede olduğunu, eşcinsellerin bir sorunla karşılaşmaları durumunda hemen kendisini arayabileceklerini söylerken AKP yanlısı basın Üskül’e veryansın etti. Kim kime niye kızar bizi ilgilendirmez; tartışmaktan kaçsak da, utansak da, yok saysak da farklılıkları, istihdamda homofobiyi irdelemek fena olmaz.

Grafiker, 46 yaşında transseksüel: ‘2004’den itibaren pek çok yere iş başvurusunda bulundum ama ikinci görüşmeye hiç çağrılmadım. Hatta biri bekleme salonunda kameradan görmüş beni, görüşmeye bile almadı. 2 yıl işsiz kaldıktan sonra bir yayıneviyle anlaştım, şimdi dışarıdan kitap kapağı yapıyorum.’

Eşcinsellik, 18. yüzyıl başlarında dini bir suç sayılıyordu, sonlarında ‘zihinsel bir hastalık’ olarak tanımlandı. Amerikan Psikiyatri Derneği ‘70’lerde, Dünya Sağlık Örgütü de 1990’da eşcinselliği zihinsel hastalıklar listesinden çıkardı. Avrupa Parlamentosu geçtiğimiz yıl homofobiyle mücadele kararı aldı. Eşcinselleri koruyan yasalar değişik ülkelerde çıkarılıyor.

Bir üniversite öğrencisi: ‘Hedefim müsteşar olmak. Ama gey olduğumu saklamak zorundayım. Ailem bile kabullenemedi. Doktora sonra da hocaya götürdüler. Ünlü bir imam bana evlenmeden önce kadınlarla nasıl seks yaptığını anlattı. Esas hastanın o olduğuna karar verdim.’

17 Mayıs tüm dünyada ‘Homofobi Karşıtı Günü’ olarak kutlanıyor. Tabii her yerde değil. İran’da kutlanmıyor, çünkü orada eşcinsel yok. Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad 2007’de Columbia Üniversitesi’nde, ülkesinde eşcinsellere yönelik tutumla ilgili sorular üzerine ‘İran’da eşcinsel olmadığını’ söylemişti. Araştırmalar dünyanın cinsel açıdan en özgür ülkelerinden sayılan Fransa’da bile eşcinsellerin yüzde 66’sının işyerinde cinsel tercihini gizlediğini gösteriyor. BP’nin CEO’su Lord Browne, eşcinsel olduğu medyada deşifre olunca, 2007 yılında görevinden istifa etmişti.

Türkiye’de korku dolu hayat

Türkiye’de işyerinde eşcinsellik konusunda güçlü bir çalışmaya rastlanmıyor. Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi Avukat Oya Aydın, konuyla ilgili ismine sık rastlanan referans isimlerden biri. Aydın bir açıklamasında kamuda çalışan pek çok gizli eşcinsel olduğunu, kimliklerini gizlediklerini, ortaya çıktıklarında işlerine son verildiğini, kendilerinden danışmanlık alan çok kişi olduğunu söylüyor.

New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) son raporu, Türkiye’de eşcinsellerin korku dolu hayatlar sürdüğüne dikkat çekiyor. Rapor hükümete, AB’nin ‘istihdam ve meslek edinmede eşit muamele için genel bir çerçeve kuran’ 200/78/ED numaralı yönergesine riayet edilmesini tavsiye ediyor.

Geçtiğimiz yıl diplomasi eğitimi için Türkiye’ye gelen İsveç Veliaht Prensesi Victoria ve beraberindeki heyet, onca konu varken nedense Türkiye’deki eşcinsellerin sorunlarına yakın ilgi gösterdi. Heyet, Meclis’te eşcinsel milletvekili olup olmadığını sorguladı.
4857 Sayılı İş Kanunun 5’inci maddesi; ‘Eşit Davranma İlkesi; iş ilişkisinde dil, ırk, cinsiyet, siyasal düşünce, felsefe inanç, din ve mezhep ve benzeri sebeplere dayalı ayırım yapılamaz’ diyor.

29 yaşındaki bir eşcinsel: ‘Çalışma hayatında kimliğimizi ifade etmek mi? Şaka yapıyorsunuz herhalde. Tabii ki de edemiyoruz. Nasıl edelim? Kime edelim? Gey olduğumuzu söylemememize rağmen şaka yollu, karakterimize, kişiliğimize, şeklimize saldırıda bulunuluyor, alenen benliğimizle alay ediliyor. Bu homofobik davranışlara cevap mı verelim, işimizi mi yapalım şaşırıyoruz.’

Geçtiğimiz hafta Yargıtay Başkanlar Kurulu bildirisine sert yanıt veren Başbakan, ‘Cevap vermeseydim 16.5 milyon seçmenime ihanet ederdim’ dedi. İktidar hâlâ yalnız kendi tabanıyla konuşuyor. Örneğin evde oturan kadın kadar çalışan kadını teşvik etseydi; çalışma hayatında erkek kadar kadını da yüreklendirseydi; yaşlıyı, sanatçıyı, öğrenciyi, emekliyi ... Kendisine oy vereni de vermeyeni de... Herkesi kucaklasaydı keşke...

*Konuyla ilgili haberler:

İmza kampanyasına destek artıyor

Çiçek'ten Şahin'e aynı tekerleme

Türkiye’de mi ayrımcılık yok?

Başa çıkmalarına imkan yok, BİZ HER YERDEYİZ!

"Derneğime Dokunma! Anayasa'da Eşitlik!"e imza ver

Foucault’nun bakışıyla kapatmalar - Ahu Parlar

Gerekçeli karar incisi: ‘Eşcinsellik anayasal tehlike’

Lambda kapanmayacak - Yıldırım Türker

Lambdaistanbul Kapatılamaz!

Bu kanun bir eşek! - Kürşad Kahramanoğlu

AKP’nin homolukla imtihanı - Selçuk Candansayar

Lambdaistanbul'dan basın açıklaması

Feministler de ahlaksız! - Pınar Selek

‘Genel ahlak’ davası temyize gidiyor

"Genel Ahlaka Aykırı" Muhabiriniz Bildiriyor: "Derneğime Dokunma!" - Bawer Çakır

Fobik istihdam - Yaprak Özer

Lambda'ya kapatma Avrupa'da yankılandı

Lambda’ya püf diyen, karanlıktan kurtulamaz! - Tayfun Atay

Homofobik yazar homofobiye karşı

MorEL’den kınama

Eşcinseller karara tepkili

Lambdaistanbul'a kapatılma kararı çıktı

Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği’ne kapatma kararı

Bilirkişi "Lambdaistanbul kapatılmasın" siyor Savcı, Hakim erteliyor

Kardeş örgüt Lambdaistanbul'un yanındayız!

Gözlerimiz Yollarda Kalmıştı!

Lambdaistanbul'a Kapatma Davası 17 Nisan'a Ertelendi

"Lambdaistanbul Kapatılamaz, Özgürlüklerin İhlali"

HRW: ‘Valilik eşcinsellere ayrımcılık yapıyor’

Dayanışma için 18 Ekim’de İstanbul’dayız!

Lambdaistanbul kapatılamaz!

Lambdaistanbul’a MorEL desteği

Kaos GL okurları da tepkili

UAÖ: ‘İnsan haklarına aykırı’

Cinsel yönelim ayrımcılığı ve STK'lar

Ahlaksızlığa yerimiz var mı?

'Ahlak' davası ertelendi

Soruyoruz: Örgütlenmek ahlaksızlık mı?

Eşcinsellerin dernek kurması ahlaka aykırı mıdır?

Lambdaistanbul için kapatma davası açılıyor

Lambdaistanbul kapatılmıyor

2006’nın en şugar olayı – Türkiye

‘Kaos GL ‘ahlaka aykırı’ değildir!’

Pembe Hayat'ı kapatmaya ret

Savcı: Gökkuşağı Derneği Kapatılmaz

Valilik’ten Gökkuşağı Derneği’nin kapatılması talebi

Dava Açılmasına Yer Olmadığı Kararı