Yaşam / Dünyadan

Kırgızistan’da da LGBT’lere yönelik ilan edilmemiş savaşa son!

Perşembe, 30 Ekim 2014
Haber: Kaos GL
Kaos GL ve Pembe Hayat; Kırgızistan’daki anti-gey yasalara ilişkin Kırgızistan Büyükelçiliği’ne dönük bir mektup yayınladı.
 
Kırgızistan parlamentosu 15 Ekim’de yaptığı oylama ile Rusya’nın “eşcinsellik propagandası” yasağından daha sert bir yasa tasarısını kabul etti. Moskova’da ise Kırgızistan’daki LGBT’lerle dayanışma eylemi düzenleyen 3 aktivist tutuklandı.
 
Rusya’nın “geleneksel olmayan cinsel ilişkiler propagandası” yasağını Kırgızistan’da uygulamak isteyen yasa yapıcılar, tasarıyı ilk oylamada 79’a 7 oyla kabul etti.
 
Tasarı, “geleneksel olmayan cinsel ilişkilere karşı olumlu bir tutum” oluşturacak kişilere hapis cezası öngörüyor. Tasarıyla cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği konularında bilgilendirme çalışması yapmak isteyen aktivistler de, LGBT’lerin yaşadığı hak ihlallerine dikkat çekmek isteyen gazeteciler de bir yıla kadar hapisle cezalandırılabilecek. Tasarının yasalaşması halinde ülkedeki Labrys adlı LGBTİ örgütünün savunuculuk faaliyetleri de engellenebilecek.
 
Geleneksel olmayan çürümüş ahlakınızdır!
Kaos GL ve Pembe Hayat Dernekleri, Kırgızistan’daki “anti-gey” yasalarıyla ilgili Kırgızistan Büyükelçiliği’ne dönük bir mektup yayınladı. Mektubun tamamı şöyle:
 
“Dünyanın her yerinde homofobi saikleri, heteroseksist idelojilerini benzer kılıflar altında topluma empoze etmeye çalışıyor. Ön yargılarından veya bilinçli şekilde idelojilerinden kaynaklı yaptıkları ayrımcılığın, toplumsal normlar ve kabuller doğrultusunda şekillendiğini iddia ediyorlar. Kırgız yasa yapıcıların ve yetkililerin unutmaması gereken iki noktayı bir kez de biz hatırlatmak isteriz.
 
Kırgızistan toplumunda da LGBT’ler vardır, alışın!
“Dünyanın her yerinde olduğu gibi Kırgızistan’da da insanlar LGBT çocuklar dünyaya getirir ve bu çocuklar toplumun bir parçası olarak büyür ve yaşar. Dünyanın hiçbir yeri LGBT realitesinden bağımsız değildir. Tüm devletler, asli sorumlulukları olarak, LGBT vatandaşlarına da eşit hizmet ve haklar sunmakla yükümlüdür. Sunmadığı hizmetleri adeta telafi eden LGBT örgütlerinin, örgütlenme özgürlüğüne saygı göstermek zorundadır.
 
Heteroseksizm bir ideolojidir!
“Yasa yapıcıların Rusya’da da, Kırgızistan’da da iddia ettikleri “gelenek” o topraklarda baki bir “gelenek” değildir. Gerek Sovyet döneminde, gerekse Sovyet sonrası dönemde heteroseksizm bilinçli bir şekilde yükseltilmiştir. Ayrımcılık topluma empoze edilirken, ayrımcılığın meşruiyetini toplumda aramak kısır bir ikilemdir. Heteroseksizim her zaman kitlelerin en büyük afyonu olarak varlık göstermektedir.
 
Yasayı geri çek!
“Hali hazırda geçen yasa ile haklarından bir kez daha mahrum bırakılan Kırgızistanlı LGBT’lerin de birer vatandaşınız olduğunu gözden kaçırmaktasınız. Vatandaşlarının insan hakları devletler tarafından korunmak zorundadır. Zengini ile fakiri ile, doktoru ile çöpçüsü ile toplumun her kesiminde var olan LGBT’lerin de bu haklara diğer insanlar gibi eşit şekilde ulaşma hakkı var. Bahsi geçen yasanın toplumsal barışı ve huzuru tehdit etmekten başka bir çıktısı olamaz. Toplumsal barışı ve huzuru tahsis etmek için buradan Kırgızistanlı yasa yapıcılara sesleniyoruz. Kırgızistanlı LGBT’ler için yasayı geri çekin! Daha özgür ve eşit bir dünyada hep birlikte yaşamak hepimizin hakkı!”
 
İlgili haber:
“Kırgızistan, Rusya’nın hatalarını tekrar etme”