Gökkuşağı Forumu

Hazır toplum

Çarşamba, 19 Kasım 2014

Tüm dünya her şeye hazır. Tek hazır olmadıkları şey cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğidir.

“Ekogenç, ekolojik yaşam prensipleri çerçevesinde Van’da kurulmuş, ekoloji ve gençlik derneğidir. Tüzüğünde tüm hak temelli alanlar gibi, cinsel yönelim ibaresi kullanıldığı için ve hiyerarşiye dayanmayan bir örgütlenme modelini tercih ettiği için Van Valiliği tarafından kapatma davası açılmıştır. Bu dava bireylerin hukuk çerçevesinde örgütlenme hakkını elinden almaktadır. Örgütlenme hakkı evrensel insan hakları beyannamesinde ve Anayasa tarafından güvence altına alınmıştır.” (Ekogenç derneğinin imza kampanyasının metninden)

Van Valiliği bu derneğe dava açmış, cinsel yönelim ibaresi, tüzüğünde olduğu için. Buradan Vali’ye sormak lazım... Sizlerin de içinde olduğunuz, birinci derece mensubu olduğunuz sistemin anayasasını, yasalarını ve hukukunu nasıl bilemezsiniz?
 
Cinsel yönelim suç değil. Açılımı olan kavramlar, gey, lezbiyen, biseksüel olmak hiç suç değil. Ayrıca cinsiyet kimliği de bir suç değildir. Siz kendi kurduğunuz hukuktan nasıl bihabersiniz.
Daha önce LGBTİ derneklerin kuruluş aşamalında da buna benzer davalar açılmıştı ve hepsi sonuçsuz kalmıştı. Çünkü ortada bir suç ve suçlu yok. Buradan da şu sonuç çıkıyor: sizlerin zihniyetiniz sorunludur. Bu tamamen eşcinsel düşmanlığıdır ve nefret suçlarına önemli bir katkıdır. Cinsel yönelim ne ahlaksızlıktır, ne de utanılacak bir şeydir. Asıl suçlu sizlerin homofobik zihniyetinizdir ve yaptıklarınızdır. Eşcinselliği “ahlaksızlık” diye tabir ediyorsunuz değil mi? Şöyle bir dönüp topluma bakın, o kadar çok ahlaksız olduğunu göreceksiniz ki, iki insanın birbirini sevmesine müdahale edecek kadar, ahlaksız bir sistem bu. Ortada utanılacak bir şey var ise bu tamamen sizin pervasız tutumunuzdur. Kendinize benzemeyen herkese uyguladığınız şey aynı. Pasifize edip apolitize etmektir tüm çabalarınız. Biz bunu çok iyi biliyoruz. Heteroseksist sistemde durum bu.
 
Gelelim birlikte daha iyi bir yaşam için mücadele ettiğimiz gruplara; vallahi ne yalan söyleyeyim durum hiç iç açıcı değil. Kıssadan hisse misali, birkaç örnek vermek istiyorum. Mesela bize sürekli, seks işçiliğini meşrulaştırıyorsunuz eleştirisini yapanlar, zorunlu seks işçiliği yapan bireylere alan açmayı gündemlerine almamak gibi. En önemlisi de farklı biçimlerde imalı bir şekilde, toplun buna hazır değil hatırlatması yapmak. Ayol hangi toplum? Biz başka bir gezegende miyiz... Yoksa toplum mu başka bir yerde; ya da bunu bize söyleyen siz kadrolar mı ayrı dünyada yaşıyorsunuz? Gerçekten merak ediyorum toplum ne zaman hazır olacak, ben nefes alıyorum.
 
Tüm dünya her şeye hazır. Tek hazır olmadıkları şey cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğidir. Böyle bir topluma zaten bizler hiç mi hiç hazır değiliz. Yazıyı sonlandırmadan aklıma gelen, Adana Demirspor kadın taraftarlarının bir dönem Adana’da vali olan ve her şeye burnunu sokan o valiye maç esnasındaki söyledikleri o slogan:
 
Vali geldi mi, geldi
Bıyıkları büktü mü, büktü
Ne zaman büktü
Dümbüktü.