Yaşam / Siyaset

AKP’li Memecan: Herkesin kendi farklılığı ile var olmasını sağlamalıyız

Pazartesi, 24 Kasım 2014
Haber: Kaos GL
Avrupa Parlamentosu’nun temel haklar ve LGBTİ’lerin ayrımcılıktan korunmasına ilişkin düzenlediği seminere AKP’den Nursuna Memecan ile CHP’den Binnaz Toprak katıldı. kaosGL.org’a konuşan Memecan, dezavantajlı grupların haklarına ilişkin şu ifadelerde bulundu:
 
“Herkesin onuruyla yaşayabiliyor olması lazım”
 
“Tüm dezavantajlı grupların haklarının teslim edilmesi lazım. Herkesin özgür bir şekilde, üstünde bir baskı hissetmeden onuruyla yaşayabiliyor olması lazım. Romanın da engellinin de onuruyla yaşıyor olması, kimsenin ona acıyarak bakmıyor olması lazım.”
 
“Severiz sevmeyiz ama saygı duymak mecburiyetindeyiz”
 
“Aynı şekilde LGBT’ler için de geçerli. Acımadan dolayı değil; karşımızda eşit bir insan olduğunu algılamamız lazım. Bunun için de birbirimize saygıyı öğrenmemiz gerekiyor. Sevip sevmemek de önemli değil, hep vardır ya birbirimizi sevelim, bu hiç lazım değil, saygı duymamız lazım. Severiz sevmeyiz, ama saygı duymak mecburiyetindeyiz.”
 
“Çocuklara küçük yaştan itibaren farklılıklarla yaşamayı öğretmeliyiz”
 
“Ben kendim için ne istiyorsam başkalarının da hakları olduğunu anlamam lazım, empati kurmam lazım, saygı durmayı öğrenmemiz lazım. Bu da belli bir yaştan sonra öğrenilecek bir şey değil. Çeşitli önyargılarla büyüyoruz. Küçük yaştan itibaren farklılıklarla yaşamayı farklılıkların güzel ve özel olduğunu öğretmek lazım çocuklara, aile içerisinde ve okulda. “
 
“Herkesin kendi farklılığı ile var olmasını sağlamalıyız”
 
“Ne kadar çok farklı insanlar bir arada yaşarsa orada daha çok sinerji oluyor, bir şey yaratılacaksa farklı bakış açılarının bir araya gelmesinden oluyor. Bir sürü aynı kafalı insanı bir araya koy hepsinin söyleyeceği aynıdır. Farklı bakış açısını, farklı kafadaki insanları getirir, bunları bastırırsak o toplum bir yere gitmez. Herkesin kendi farklılığı ile var olmasını ve kendisiyle gurur duymasını sağlamak lazım ki üretken olsunlar.”
 
İlgili haberler:
 
“LGBT haklarının korunması bir seçenek değil, görevdir”
AKP’li Memecan: LGBTİ’lere haklarının teslim edilmesi lazım