Yaşam / Dünyadan

Bombalar altında Onur Yürüyüşü

Pazartesi, 30 Haziran 2008
Haber: Kaos GL


Bulgaristan'da düzenlenen ilk Onur Yürüyüşü aşırı milliyetçi ve ırkçı örgütlerin saldırısıyla gölgelendi. Eşcinsel örgütü Gemini’nin düzenlediği ve 200 kişinin katıldığı gösteride saldırganlar molotof kokteyli, sis ve ses bombaları attı.

KAOS GLBulgaristan Ulusal Birliği (BNS) partisi başta olmak üzere çeşitli milliyetçi ve ırkçı örgütlere bağlı gençler, 200 kadar göstericiye molotof kokteyli, sis ve ses bombaları attı.

Yaklaşık 200 gazetecinin izlediği yürüyüş sırasında polis, eşcinsellerin geçtiği caddeleri trafiğe kapatırken, gösteriyi engellemeye çalışan saldırganlardan 60 kadarını tutukladığı bildirildi.Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü, Ortodoks Kilisesi Patrikhanesi ve çok sayıda kamu kuruluşu ile siyasi partinin karşı olduğu gösteriye katılanlar, "Biz bir aileyiz!", "Sizleri Seviyoruz!" sloganları ile yanıt verdi.

Gösteriye sabotaj yapma sözünü veren, BNS Genel Başkanı Boyan Rasate, elinde megafonla eşcinsel karşıtı sloganlar atmaya çalışırken, polis aracına zorla bindirilerek, olay yerinden uzaklaştırıldı.

Eşcinseller "Çervenata Kışta" (Kırmızı Ev) adlı bir lokantada toplanarak, yürüyüşünü tamamladı.

Kaynak: AA, Hürriyet, 29 Haziran 2008

Fotoğraflar: netinfo.bg

*Konuyla ilgili haberler:

"Toleranslı değil normal ol!"

Bulgaristan’da eşcinsel karşıtı kampanya

Bulgaristan’da ‘Eşcinsel yok! – Sorun yok!’