Yaşam

İstanbul'dan LGBTT'lerin gökkuşağı geçti

Pazartesi, 30 Haziran 2008
Haber: Kaos GL


Onur Haftasının sonunda, "LGBTT Onur Yürüyüşü" İstiklal Caddesi'nde yaklaşık 2 bin 500 kişinin katılımıyla yapıldı. Gökkuşağını bayrakları, "Genel Ahlak kimin ahlakı?", "Aşk örgütlenmektir" dövizleri taşındı, kapatılma davası süren Lambdaistanbul'a destek çağrısı yapıldı. Bawer Çakır’ın haberi.

KAOS GL

Bawer Çakır

LGBTT Onur Haftası kapsamında altıncısı gerçekleştirilen "LGBTT Onur Yürüyüşü"nün bu yılki teması "Derneğime Dokunma" oldu.

Yürüyüşten önce basın toplantısı

Yürüyüş öncesinde Taksim Hill Otel'de gerçekleştirilen basın toplantısında Almanya Federal Meclisi milletvekili Lale Akgün, Amsterdam Belediye Meclis Başkanı Ruud Nederveen, Avrupa Parlamenteri Sophie İnt Veld, Alman Sol Parti'den Hakan Taş, Amsterdam Belediye Meclis Üyesi Emre Ünver ve Lambdaistanbul temsilcisi Öner Ceylan, Beyoğlu 3'üncü Asliye Mahkemesi'nin kapatma kararını protesto ettiklerini açıkladı.

Lambdaistanbul'un lezbiyen, gey, biseksüel, travesti ve transeksüel (LGBTT) bireylere yönelik ayrımcılığa karşı demokratik bir mücadele verdiğini belirten katılımcılar, derneğin kapatılma kararının antidemokratik olduğunun altını çizdiler.

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in "LGBTT bireylere ayrımcılık yok" sözlerini de eleştiren katılımcılar kararın kendisinin ayrımcılığın en açık işareti olduğunu ifade ettiler.Bir hafta boyunca çeşitli etkinliklerle süren LGBTT Onur Haftası'nın kapanış etkinliği olan ve LGBTT bireylerin kamusal hayatta görünürlülüğünü esas alan yürüyüş, Taksim Tramvay Durağı'nda başladı. Eyleme Lamdaistanbul, Pembe Hayat, Kaos GL, Kaos GL İzmir, MorEl Eskişehir LGBTT Oluşumu, Amargi, Piramit Diyarbakır LGBTT Oluşumu, Mor Çatı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Grubu, savaş karşıtları, Emekçi Halk Partisi, Küresel Eylem Grubu, Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP), Safdışı katıldı.

Avrupalı Parlementerlerden Lambdaistanbul’a destek

Parlamenterle Akgün, Nederveen, İnt Veld, Taş, Ünver, aktör Klaus Nierhof'un yer aldığı yürüyüşe Lübnan, Filistin, Almanya, Hollanda, Yunanistan ve Kuzey Kıbrıs'tan da katılım gerçekleşti.

Yürüyüş için gökkuşağı renklerinden hazırlanan 25 metrelik bayrağın dışında, "Aşk örgütlenmektir", "Teşhirci değil travestiyiz", "Türbanlıya eğitim, travestiye çalışma hakkı", "Beyaz atlı prens boşuna gelme", "Eskişehir'de yalnız değilsin", "Okulda, işte, mecliste, eşcinseller her yerde" döviz ve lolipopları taşındı.

Aileler de destek verdi

Travesti ve transeksüellerin renkli kıyafetlerle katıldığı eylemde, aileler de LGBTT olan çocuklarını yalnız bırakmadı. Aileler, "Çocuğuma dokunma", "Çocuğumun derneğine dokunma" dövizleriyle eyleme katıldı.

Lambdaistanbul'un kapatılma davasının yanı sıra, travesti ve transeksüellere uygulanan şiddet ve polis baskısı, LGBTT bireylerin toplumda karşılaştığı ayrımcılık eylemde ön plana çıktı.

Bu yıl ayrıca, Lambdaistanbul'un "Genel ahlaka ve Türk aile yapısına aykırı olduğu" gerekçesiyle verilen kapatma kararı, "Baskı şiddet buysa biz ahlaksızız" sloganıyla protesto edildi.

Kaynak: BİA, 29 Haziran 2008

Fotoğraflar: Radikal