Yaşam

Bu dergi tam arşivlik!

Cuma, 4 Temmuz 2008
Haber: Kaos GL


Edebiyat dergisi ‘Mesele’ Temmuz sayısında ‘Cinsel Yönelim ve İsyan’ başlıklı bir dosya hazırladı. Stonewall’dan Lambdaistanbul’a eşcinsel hareketin dinamiklerine yer veren dergi eşcinsel edebiyat ve yazarlarla ilgili arşivlik yazılarla dolu.

KAOS GL - 04/07/2008

Aylık edebiyat dergisi ‘Mesele’ ‘Cinsel Yönelim ve İsyan’ konulu bir dosya hazırladı ve kapağına İstanbul’da düzenlenen Onur Yürüyüşü’nü taşıdı.

1969’da New York’ta gerçekleşen Stonewall İsyanı’na geniş yer ayıran dergide Lambdaistanbul aktivistleriyle yapılmış özel bir söyleşi de yer alıyor.

Woolf’tan Proust’a eşcinsel edebiyat

Derginin dosyasında eşcinsel edebiyat ve yazarlar hakkında önemli yazılar bulunuyor.

Bunlardan Müslüm Yücel imzalı ‘Marcel Proust’un Sodom İmgesi’ başlıklı yazı, Oscar Wilde’ın ‘Tleny ya da Madalyo’ kitabından başlayarak Proust’un ‘Sodom ve Gomorra’sındaki sodom imgesini tartışıyor. Yücel, ‘roman dünyasında, yasal sınırlar dahilinde eşcinsel bir tip yaratan ilk yazar’ olduğunu söylediği Marcel Proust’un eşcinsel ve Yahudi kimlikleriyle mücadelesinin kitaba nasıl yansıdığını inceliyor.

‘Benim Yazarım’ başlıklı bölümde ise Semih Gümüş, eşcinsel kadın yazar Virginia Woolf’un ve kitaplarının, kendi çözümleyici eleştiri anlayışını geliştirmede ne kadar yardımcı olduğunu anlatıyor.

‘Eşcinsellik de erkeklerin tekelinde’

Derginin lezbiyenlikle ilgili tek yazısı ise Hande Öğüt’ten geliyor. Öğüt ‘Lezbiyen Neye Denir? Bilen Var mı?’ başlıklı yazısında eşcinselliğin de erkeklerin tekelinde olduğunu söyleyerek çarpıcı bir iddiada bulunuyor. Kitaplar ve yazarlardan yola çıkarak lezbiyen yazı üslûbu ve lezbiyen edebiyat eleştirisini tartışan Öğüt, edebiyatta da tarihte de gey imgesinin lezbiyen imgesi karşısında daima egemen olduğunu söylüyor.

Dergide ayrıca, Berat Günçıkan ‘Sahici Bir Yüzleşme’ başlıklı yazısında ‘Cadı’nın Bohçası’ adlı stand-up gösterisiyle seyir ve izleme geleneklerini yıkan transeksüel Esmeray’ın ‘muhalifim’ diyen pek çok kişiye hak mücadelesi dersi verdiğini anlatıyor. (UY)