Medya

RTÜK’ten ‘lezbiyen ilişki’ ve ‘çilekli prezervatif’ cezası!

Cumartesi, 10 Ocak 2015
Haber: Kaos GL
RTÜK, bir kanala lezbiyen ilişkinin yer aldığı bir filmi gösterdiği, farklı iki kanala ise çıplaklığa yer verdiği ve “çilekli prezervatif” konuşması geçtiği için para cezası verdi.
 
Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üç kanala 12 bin 353’er lira ‘cinsellik’ cezası kesti.
 
RTÜK, MGM kanalında yer alan “Illegal in Blue” filminde lezbiyen ilişkinin yer almasını ceza nedeni olarak gösterdi: “İki kadın arasında lezbiyen ilişki olarak tanımlanan cinsel ilişki biçimine yer verildiği tespit edilmiştir. Filmin ‘yayınlar müstehcen olamaz’ maddesini ihlal ettiği görülmüştür.”
 
“Çilekli prezervatif” ceza nedeni!
 
RTÜK’e göre bir diğer ceza nedeni ise “çilekli prezervatif” hakkında konuşuluyor olması. TV 2 kanalında yayınlanan Ah Biz Kadınlar dizisine, “Çilekli prezervatifin konu edinildiği konuşmalar geçiyor. Çocukların ekran başında olduğu sürede verilen mesajların özenle hazırlanması gerekiyor" gerekçesiyle ceza verdi.
 
Moviemax Premier kanalında yayınlanan Crossing Over filmi ise RTÜK cezalarından nasibini şu gerekçeyle aldı: “İki karakter, yatakta çıplak şekilde sohbet ediyor. Kadın bedeni, cinsel uzuv ve organlarının seyirlik malzeme haline getirildiği, toplumda yaşayan bireylerin ar ve utanma duygularını örseleyen nitelikte sahnelere yer verildiği tespit edilmiştir.”