Yaşam / Gezi/Mekan

Türkiye’nin ‘eşcinsel dostu’ otelleri tanıtılacak

Pazartesi, 14 Temmuz 2008
Haber: Kaos GL


Uluslararası Gay&Lezbiyen Seyahat Acentaları Birliği, Türkiye'deki otelleri yerinde incelemek için geliyor. Türkiye'nin eşcinsel turizminden daha fazla pay alması için 'gay friendyl' (eşcinsel dostu) otellerin tanıtılacağı etkinlik, ekimde düzenlenecek.

KAOS GL

Dünyanın dört bir tarafından bin 200 seyahat acentesi, otel ve havayollarının üye olduğu Uluslararası Gay&Lezbiyen Seyahat Acentaları Birliği’nin (International Gay & Lesbian Travel Association-IGLTA) yönetiminde etkin rol alan yaklaşık 30 seyahat acentesinin sahibi Türkiye'de yerinde inceleme yapacak.

Akşam Gazetesi'nin haberine göre Galatasaray Holding iştiraklerinden Dertur'un Genel Müdürü Mustafa Kartopu, kendileri ile birlikte IGLTA'ya üye olan 14 kurumun olduğunu söyledi. Bu yıl IGLTA'nın Las Vegas'ta yapılan toplantısında Türkiye hakkında bilgi verdiğini belirten Kartopu, "IGLTA yönetimini Türkiye'ye davet ettik. Onlar da kabul etti. Ekimde, İstanbul, Bodrum ve Kuşadası'nı kapsayan 6 günlük bir turla eşcinsel dostu otelleri inceleyecekler" dedi. 2006 yılında sadece Amerika'da eşcinsel turizmi için 65 milyar dolar, Kanada'nın ise 6 milyar dolar harcama yaptığını belirten Kartopu, "Bu çok önemli bir potansiyel" dedi.

Müşterilerinin yüzde 90'ı Amerikalı, kalanı Arap

Eşcinsel turizmi denilince akla gelen acentelerden biri de Absolut Sultans. Dünyanın en büyük eşcinsel seyahat acentası İngiliz Alternative Holidays'in 2006 yılındaki Türkiye organizasyonunu yapan şirket, 20 farklı ülkeden yaklaşık bin eşcinseli İstanbul ve Bodrum'a getirmişti. Absolut Sultans yetkilisi, yılda 150-200 eşcinseli Türkiye'ye getirdiklerini, müşterilerinin yüzde 90'ını Amerikalılar, yüzde 10'unun ise zengin Araplardan oluştuğunu söyledi.

Kaynak: Turizmde Bu Sabah, 11 Temmuz

*Konuyla ilgili adresler:

gtuncay@dertur.com.tr

http://www.iglta.org/

*Konuyla ilgili haberler:

Gey turist döviz bırakır

Eşcinsel turu kutsal toprakları karıştırdı