İnsan Hakları / Mülteci

Têkoşîn LGBTİ: Avusturya’da LGBTİ mültecilere koruma sağlanmıyor

Cuma, 20 Şubat 2015
Haber: Kaos GL
"Avusturya’daki devlete bağlı iltica kurumları LGBTIQ mülteciler için gerekli koruma sunmuyor ve hatta bu bireyler LGBTIQ grupların olmadığı, gerekli danışmanlık ve yardım hizmetlerinin sunulmadığı uzak köylere yerleştiriliyorlar."
 
Viyana’da Hande Öncü’nün transfobik saldırı sonucu yaşamını kaybetmesinin ardından eylem düzenleyen Têkoşîn LGBTİ Avusturya’daki mülteci ve göçmen LGBTİ’lerin durumlarını ve taleplerini KaosGL.org’a yazdı:
 
Mülteci kamplarında homofobik, transfobik ve ırkçı şiddet
 
Viyana’da geçtiğimiz Ocak ayında ırkçı ve cinsiyetçi yasalar ve toplum düzeni üzerine bir cinayet sonucunda kaybettiğimiz arkadaşımız Hande Öncü adına geçtiğimiz 14 Şubat Cumartesi günü Têkoşîn LGBTİ olarak Rosa Lila Villa, Planet10 gibi organizasyonlarla beraber geniş çaplı bir eylem düzenledik.
 
Transfobik ve homofobik ve ataerkil şiddet yüzünden Hande arkadaşımız ve birçoklarımız ülkelerini terk edip daha güvenli bir yaşama alanı arayışına giriyorlar. Öz yaşamlarını kurmak isteyen bireyler, Avusturya gibi ülkelere geldiklerinde ise kendilerini yine güvencesiz bir konumda buluveriyorlar. Bireyler, resmi makamlar, danışmanlar, sosyal çalışanlar tarafından mülteci kamplarında ayrımcılığa, anlayışsızlığa, homofobik, transfobik ve ırkçı yapısal şiddete maruz kalıyorlar. Avusturya’daki devlete bağlı iltica kurumları LGBTIQ mülteciler için gerekli koruma sunmuyor ve hatta bu bireyler LGBTIQ grupların olmadığı, gerekli danışmanlık ve yardım hizmetlerinin sunulmadığı uzak köylere yerleştiriliyorlar. Bu durumda birçoğu yerleştirildikleri mülteci kamplarını, zaten komik bir rakam olan küçük finansal desteği ama ve burada yaşamak için en önemli olan sağlık sigortasını bırakmak pahasına terk ediyorlar.
 
İltica statüsünde olan bireylerin ve farklı statülerdeki göçmen bireylerin Avusturya’da çalışma hakkı yok ve çalışma yasağının istisnalarını ise sadece sezonluk işler ve seks işçiliği oluşturuyor. Bu yüzden seks işçiliği de birçok göçmen ve ilticacıların kendi yaşamlarını finanse etmek için zaten çok az olan legal çalışma imkanlarından biri. Yasal çalışma hakkının olmayışı güvencesiz ve korunmasız bir yaşama işaret ederken, Avusturya’daki LGBTIQ çevrelerinin büyük bir kısmında da maalesef bu durum dikkate alınmıyor.
 
Eylemde Avusturya’da iltica statüsünde olan bireylerin sezonluk işler veya seks işçiliği dışında çalışma hakkının olmayışına ve Hande’nin hem göçmen, hem seks işçisi hem de trans bir kadın olarak yaşadığı zorluklara dikkat çektik.
 
Talepler
 
Bu anlamda bizim ve Hande’nin arkadaşlarının ortak taleplerinden eylemde şu şekilde dile getirildi:
 
*Mültecilere ve göçmenlere çalışma hakkının tanınması.
* Sadece barınma imkanının değil bireylerin kendi hayatlarını kendi iradeleri ölçüsünde idam ettirebilecekleri güvenli çalışma ortamlarının sağlanması ve seks işçiliği ile ilgili düzenlemelerin buna dahil olacak şekilde yeniden ele alınması, güvenli ve güvenceli hale getirilmesi
*LGBTIQ mültecileri için onların ihtiyaçlarına uygun ve adil bir iltica süreci
*Viyana’da ve başka şehirlerde de özyönetimli, LGBTIQ örgütlülüğü bağlamında  var olan   grupların desteklenmeleri, bu tür oluşumların var olmadığı yerlerde de çeşitli teşvik çalışmalarının desteklenmesi 

İLGİLİ FOTOĞRAF GALERİSİ

Hande Öncü Viyana’da anıldı