Yaşam / Din/İnanç

Eşcinsel rahipler kiliseyi böldü

Perşembe, 17 Temmuz 2008
Haber: Kaos GL


Eşcinsel rahiplerin kiliseye kabulü konusunda bölünmenin eşiğine gelen Anglikan Kilisesi piskoposları İngiltere’de toplandı. Konferansta cinsellik, sosyal adalet, çevre ve kadınlara karşı şiddet gibi konular da ele alınacak.

KAOS GL

İNGİLTERE - Eşcinsel rahiplerin kiliseye kabulü konusunda bölünmenin eşiğine gelen Anglikan Kilisesi piskoposları İngiltere’de toplandı. 150’den fazla ülkeden gelen 650 piskoposun katıldığı, Canterbury’de yapılan Başpiskopos Dr. Rowan Williams öncülüğündeki konferansta kilise içindeki sorunların çözülmesine çalışılacak. Konferansta cinsellik, sosyal adalet, çevre ve kadınlara karşı şiddet gibi konular da ele alınacak.

Anglikan Kilisesi’ndeki eşcinsel tartışması, ABD’de eşcinsel olduğunu saklamayan Gene Robinson’un New Hampshire Piskoposu olarak atanmasıyla başlamıştı.

Kimler boykot etti?

250 piskopos ise eşcinsel rahiplerin kiliseye kabulüne karşı çıktıkları için konferansı boykot etti.

Konferansı boykot edenler arasında Nijerya, Ruanda, Kenya, Uganda ve Güney Amerika’dan ülkelerin piskoposları var. Muhaliflerden Nijerya Başpiskoposu Peter Akinola, konferansa katılmamayı tercih ettiklerini ve bu koşullarda bir araya gelmenin zemini olmadığını söyledi.

Kaynak: Cumhuriyet, 17 Temmuz 2008

*Konuyla ilgili haberler:

New Hampshire’da ‘sivil birliktelik’ tartışması

Ruhani liderler eşcinselliği tartışacak