Yaşam / Din/İnanç

Ateizm Derneği’ne yasak kararı

Çarşamba, 4 Mart 2015
Haber: Kaos GL
Ateizm Derneği’nin internet sitesi “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” iddiasıyla kapatıldı.
 
Geçtiğimiz günlerde kurulan Ateizm Derneği’nin internet sitesi için kapatma kararı çıktı.
 
Ankara Gölbaşı 2. Sulh Hukuk Mahkemesi, derneğin internet sitesi için TCK 216. maddesi uyarınca “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” iddiasıyla kapatma kararı aldı.
 
Dernek hakkında bilgilerin yer aldığı internet sitesinin sadece haberleşme amacıyla kullanıldığını belirten Ateizm Derneği “Çamur at izi kalsın, sana inanan olur” başlıklı bir açıklama yayımladı:
 
“Tarih 2 Mart 2015, Avrupa Uzay Ajansı, 3 bin 907 gün (10.7 yıl) süren, 500 milyon kilometre uzaklıktaki, saatte 135 bin, saniyede 38 kilometre hızla yol alan, 1 kilometre çapındaki, 67P kuyruklu yıldızına Philae adlı inceleme robotunu kondurduğu Rosetta görevini tamamlamasının üstünden 3,5 ay geçmiş. Türkiye’de ise mahkemeler hala web sitelerini erişime engellemekle uğraşmakta, muğlak ifadeler ihtiva eden yasalara sığınarak, bir inancı diğerlerinden üstün kılmaya çalışmaktadır. Yasama, yürütme ve yargının aynı elde toplanmasının tarihi örneklerinden birisi daha gözlerimizin önünde sahnelenmektedir. Adalet sistemimiz akıldan uzaklaştıkça muasır medeniyetler seviyesinden de bir o kadar uzaklaşmaktadır.”