Yaşam / Dünyadan

Kaliforniya’da eşcinsel evlilik referandumu

Cuma, 18 Temmuz 2008
Haber: Kaos GL
Amerika’da eşcinsel evliliklere izin veren ikinci eyalet olan Kaliforniya’da halk, bir ay önce yasallaşan eşcinsel evlilik izni için kasımda referanduma gidecek. Eşcinsel örgütleri durumdan üzgün.

KAOS GL

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kaliforniya eyaletinde halk, bir ay önce yasallaşan eşcinsel evlilik izni için kasımda referanduma gidecek. Eşcinsel evliliğe karşı Kaliforniyalılar anayasada ilgili maddede değişik yapılmasını teklif etti. ‘Öneri 8’ olarak adlandırılan teklifte evliliklerin sadece bir kadın ile bir erkek arasında gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

Bu öneri üzerine eşcinsel evlilikleri savunanlar Kaliforniya Yüksek Mahkemesi’ne başvurup önerinin referandumdan çıkarılmasını istemişti. Mahkeme önceki gün (16 Temmuz) oybirliği ile önerinin referanduma sunulmasına karar verdi.

Kaliforniya’da başkanlık ve Kongre seçimleriyle birlikte referandum maddeleri hakkında da seçmenler oy kullanacak. Ulusal Lezbiyen Haklar Merkezi ve Yasal Lambda grupları mahkemenin kararından üzgün olduklarını ama bunun ‘Öneri 8’e karşı kampanyalarını etkilemeyeceğini açıkladı.

‘Aileler ve Çocuklar için Kampanya’ adlı grup ise geleneksel evliliği savunup eşcinsellerin oy haklarına karşı yaptıkları bu başvuruyu antidemokratik bir saldırı olarak nitelendirdi.

Kaliforniya, Massachusetts’den sonra eşcinsel evliliklere izin veren ikinci eyaletti.

Kaynak: Reuters, Taraf, 18 Temmuz 2008