Gökkuşağı Forumu

Geçiş süreci deneyimi

Cuma, 10 Nisan 2015
“Testisler alınacak. Bu sorun olmaz mı, yani zevk alacak mıyım, orgazm olacak mıyım, duyarlılık gider, hormonlarımı nasıl etkiler” diye sordum. “Ne alakası var”, dedi doktor. “Testisler ile zevk almanın hiçbir alakası yoktur. Testisler sadece üreme, döllenme sağlar o kadar. Yani üreme yetisi olmayacak sadece” dedi.
 
Bu sadece sürecin başında olanlara bir deneyim aktarımıdır. İşin hukuki boyutuna girmeyeceğim.
 
Nihayet uzun ve sancılı bir mahkeme sonucu ameliyat olma iznimi içeren kararımı almıştım. İş doktor bulmaya geldi, bu konuda uzman olan dört doktor ile konuştum ve bu doktorlara ameliyat olan trans kadınlar ile görüştüm, onlarcası ile konuştum. Seksenli yıllarda olan trans kadınların bazıları “Keşke olmasaydım” dediler bana. “Peki, neden” diye sorduğumda “Erkeklerden hoşlanıyordum, erkeklerden hoşlanıyorsam ben kadın olmalıyım dedim, gittim ameliyat oldum. Bedenimle bir sorunum yoktu” dediler, “Eşcinselliği bilmiyorduk” diyen oldu. Bu jenerasyon iyi bir referans vermiyordu.
 
İki binli yıllarda, yeni ameliyat olanlar ile konuştuğumda daha iç açıcı şeyler söylediler. Görüştüğüm dört doktordan en iyi referans aldığım doktorda karar kıldım. İlk randevu verildi, gittim ve iyi ki bu doktorda karar kılmışım dedim birkaç dakika sohbetten sonra.
 
“Penis ile vajina birbirinin aynısıdır” dedi doktor. “Farkı biri dışarı çıkıktır, biri de içeri gömüktür. Çıkık olanı içeri gömmek daha kolay ve sorunsuzdur.” Ben daha sormadan kendisi söyledi “Trans erkek ameliyatı daha zordur; çünkü içeri gömük olanı dışarı çıkarmamız daha zorludur.” Sonra çizerek anlattı bana: Klitoris, iç dokular, bezler, dış dudak, iç dudak vs. Tek tek anlattı. “Peniste ve vajinada ana üç sinir var, zevk dokuları. Bunlar çok önemli”, dedi. “Klitoris sadece dıştaki düğme olan bölüm değil, iç dudakların içinde yayılan üç ana sinirden oluşur, aynı şekilde peniste de böyledir ve penisin ucu, kertik olan bölüm ile klitorisin başı aynı işlevi yapar, tüm duyarlı dokuların merkezi gibi”, dedi. “Bu şekilde, üç sinirine zarar vermeden klitorisin inşa edilecek.” “Komplikasyonlar olmaması için dikkatli olunmalı”, dedi doktorum. “Mesela vajina poşusunu/ deliğini döşeyeceğimiz yerde, anüsün üstünde ve leğen boşluğundaki zar çok incedir. Yeni döşenecek deri de çok yumuşak ve hassas, çok dikkatli olmak lazım. Vajinaya takılan kalıp ya da masaj yaparken bir süre dikkatli olmak lazım. Aksi takdirde yırtılma olur, dışkılar vajinadan gelebilir ya da gaz kaçağı olabilir”, dedi. Tüm bu bilgileri aldıktan sonra “Peki doktor bey..” dedim, “Testisler alınacak. Bu sorun olmaz mı, yani zevk alacak mıyım, orgazm olacak mıyım, duyarlılık gider, hormonlarımı nasıl etkiler” diye sordum. “Ne alakası var”, dedi doktor. “Testisler ile zevk almanın hiçbir alakası yoktur. Testisler sadece üreme, döllenme sağlar o kadar. Yani üreme yetisi olmayacak sadece” dedi.
 
Randevumu aldım.
 
Yine de bir uzman görüşü almam lazım ama fobik olmasın dedim kendi kendime. LİSTAG aile gurubunda çalışan ve kendisi de jinekolog olan çok iyi bir dostum aklıma geldi: Zeki Bey. (Zeki Bey aynı zamanda bir trans babasıdır) Zeki Bey ile ilk görüşmemizde ilk sorum, “Ben biraz korkuyorum; yani testisler alınacak; bir söylemdir gidiyor, boşalamama sorunu ya çıkarsa” oldu. “Bak”, dedi “Esmeray ben bir trans babasıyım ve jinekologum.” Ellerini kaburgalarımın üst kısmına koydu, “Sevişirken”, dedi “hormonlar buradan salgılar, aşağı doğru iner, testislerde üreme döllenmesi yapar ve dışarı atar. Sen ameliyat olduktan sonra yine aynı şekilde hormonlar salgılanacak aynı yere gelecek, bu defa döllenmeden yani üremeden dışarı atacak, hatta daha farklı boşalma olacak belki, hiç korkma…”
 
Operasyonu geçirdim, ilk dokuz gün sonra bir tahrik durumu oluştu bende, hemen doktoru aradım, böyle bir durum söz konusu dedim. “Esmeray Hanım sakın herhangi bir şey yapma”, dedi. “Tamamen psikolojik. Bacağı kesilen biri hiç farkında olmaz, sanır ki ayak parmakları kaşınıyor ve kaşımaya çalışır, onun gibi… İlk refleks bu.”
 
İlk bir iki ay sanki penisim kalkık bir şekilde gezdim. Doktor daha öncesinde bana söylemişti, bunu da atlattım. İlk orgazm beşinci ayda oldu ve mastürbasyon ile. Şaşkındım, o anlar bağırmak geldi içimden: Ulannn hani boşalınmıyordu…
 
Ve sonrası gayet normal sağlıklı bir şekilde haftada iki gün orgazm oldum. Herhangi bir sorun yok… Hormon alıyorum periyodik bir şekilde. Buradan tavsiyem hormon alırken mutlaka uzmana danışın. Hormonun yan etkilerini ben görmedim. Şunu söyleyeyim, mesela günde iki ya da üç meyve almamız normal ise sorun olmaz. Ama sen otur 50 elma ye; ya zehirlenirsin ya da başka yan etkileri olur. Demem o ki dozunda olur ise hiçbir şeycik olmaz…
 
Gençlere tavsiyem, kendinizi dinleyin önce, tam olarak ne istediğinizi bilin, gerisi gelir. Mutlaka grup terapilerine katılın. GÜVENİLİR uzmanlara danışın, LGBTİ danışma hatlarını arayın. Ameliyat olacağınız doktoru iyi seçin, tam referanslar alın.
 
Bu süreci yaşamayanları kesinlikle dikkate almayın…
 
Ameliyattan sonra yan etkiler olmadı mı bende, oldu elbette, olumlu yan etkiler. Dökülen saçlarımın hepsi geri çıktı. Derim yumuşadı, kaslarım gitti, kalçam yuvarlaklaştı, bel kavisi çıktı. Sert hatlarım gitti, daha yumuşak hatlar belirginleşti. Memelerim bir beden daha büyüdü, tüm kıllar döküldü.
 
Olumsuz yan etkiler: Yeniden ergen oldum, çok duygusal oldum, deli divane âşık oldum, ota boka ağlıyorum. Halen sevdiğim adama âşığım… Ee insanız, beynimiz var, beynimi devreye soktum, bunun da dengesini kendimce sağladım.
 
Haydin hayırlısı anam bacım.