Yaşam

Rehn: Eşcinsel hakları AB için gerekli

Perşembe, 24 Temmuz 2008
Haber: Kaos GL


Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, aday ülkelerin eşcinsel ve transeksüel hakları örgütlerinin varlıklarını ve faaliyetlerini güvence altına almalarını beklediklerini bildirdi.

Lambdaistanbul Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti, Transeksüel (LGBTT) Dayanışma Derneği’nin mahkeme tarafından kapatılmasıyla ilgili bir soru önergesini yanıtlayan Rehn, karardan endişe duyduklarını ve temyiz aşamasını yakından izlediklerini belirtti.

Rehn, "AB Komisyonu, üye ülkeler için geçerli olduğu şekilde aday ülkelerin de lezbiyen, gey, eşcinsel ve transeksüel hakları örgütlerinin varlık ve faaliyetlerinin güvence altına alınmasına ihtiyaç duyulduğunu değerlendirmektedir. Komisyon, birçok kez homofobinin AB’nin kuruluş değerlerinin karşısında olduğunu bildirmiştir" ifadesini kullandı.

Beyoğlu 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, mayıs ayı sonunda Dernekler Kanunu ve Türk Medeni Kanununun ilgili maddelerini ihlal ettiği gerekçesiyle Lambdaistanbul Derneği’nin feshini kararlaştırmıştı.