Yaşam

Tecavüz ve polis şiddeti Meclis’e taşındı

Cumartesi, 11 Temmuz 2015
Haber: Kaos GL
CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, trans aktivist Kemal Ördek’in yaşadıklarını İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk’e sordu
Mahmut Tanal tarafından trans aktivist ve Kırmızı Şemsiye Derneği üyesi Kemal Ördek’in Ankara’daki evindetecavüze uğraması ve polis şiddetine maruz kalması üzerine soru önergesi verildi.
 
Şikâyet ettiği polis tarafından olayın üstünün kapatılması ve aşağılayıcı ifadeler kullanılmasının yanı sıra bu suçu işlediği iddia edilen şahısların serbest bırakılması ve Kemal Ördek’i telefon ile tehdit etmeye devam etmeleri üzerine verilen önergede İçişleri Bakanı’na şu sorular soruldu:
 
*Kemal Ördek olay gecesi polisten yardım istediğinde polis tarafından ciddiye alınmadığı kendisinin mağdur olmasına rağmen azarlandığı iddiaları doğru mudur?
 
*Mağdur Kemal Ördek’in şüpheliler ile aynı arabada yan yana karakola götürülmesinin yasal gerekçeleri nelerdir? Bunu yapan polis memurları hakkında herhangi tahkikat başlatılmış mıdır?
 
*Polis memurlarından birisinin karakola girerken “Şu Lut kavmi de bir türlü bitmedi ya!” dediği, diğer polis memurlarının mağdur ile cinsel kimliği nedeniyle alay ettiği, söz konusu mağdurun ifadesini alan polis memurunun mağdurun beyanlarından farklı bir ifade tutanağını imzalatmaya çalıştığı ve mağdurun ifadesine müdahale ettiği iddiaları doğru mudur?
 
*Bu iddialar hakkında Bakanlığınızca söz konusu polis memurları ve diğer kamu görevlileri hakkında tahkikat başlatılmış mıdır?
 
*Bu görevliler hakkında hangi idari yaptırımlar uygulanacaktır?