İnsan Hakları / Mülteci

Ankara’da mültecilerin yaşadığı evler yıkılıyor

Cuma, 31 Temmuz 2015
Haber: Kaos GL

Ankara’da Suriyeli mültecilerin kaldığı bir mahallenin tahliye çalışmaları başladı. Yıkımlar Danıştay’ın kentsel dönüşüm kararı iptaline rağmen gerçekleşiyor.

Ankara’da Siteler'de yoğunluklu olarak Haleplilerin yaşadığı bölgenin tahliye çalışmaları başladı.  Kentsel dönüşüm kararı ile beraber Suriyeli mültecilere bırakılan bölgedeki gecekondular yıkılıyor. Bölgede 20 bin Suriyeli mültecinin yaşadığı söyleniyor.

Kentsel dönüşüm yıkım çalışmalarının Ramazandan önce başlayacağını, ancak bayramın beklendiğini belirten yetkililer, yıkıma dün öğle saatlerinde başladı. Kentsel dönüşüme ilişkin Bakanlar Kurulu kararının Danıştay tarafından iptal edilmesine rağmen, belediyenin yol genişletme kararına istinaden yıkımlar gerçekleşiyor.

Altındağ Belediyesi’ne bağlı ekiplerin daha önce Türkçe olarak elektrik ve suyun kesileceğini anons ettiğini belirten mültecilerin evlerine 2 gündür yazılı karar olmamasına rağmen elektrik vermiyor.

Dün gerçekleşen yıkıma çok sayıda çevik kuvvet, özel tim, TOMA katıldı. Türkiyeli esnafın da dükkânları boşalttığı mahallede, Suriyeliler ağırlıklı olarak bekliyor. Yıkım kararı ile beraber bölgedeki okulda sabahtan eğitim alan Suriyeli çocukların okullarından uzaklaşması söz konusu.