Medya

Gazeteciler sansüre karşı forum yapacak

Pazartesi, 17 Ağustos 2015
Haber: Kaos GL

Haber sitelerine dönük savaş sansürüne karşı gazeteciler yarın İstanbul’da forum yapacak: Halka gerçekleri anlatmak, haberlerimizde barışın dilini kullanmak, baskı ve sansürün üstesinden gelecek dayanışma ağları oluşturmak için tüm meslektaşlarımızı buluşmaya çağırıyoruz.

Haber sitelerine savaş sansürüne karşı gazeteciler dayanışmaya çağırıyor. Basın özgürlüğüne yönelik tehditler, gazetecilere yönelik baskılar ve işten atmalara karşı düzenlenecek Gazeteciler Forumu, 18 Ağustos Salı günü saat 19.00’da Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Başbakanlık talimatıyla web sitelerine erişim engeli getirilen ETHA, DİHA, ETHA ve Sendika.Org ile hedef gösterilen Özgür Gündem ve Evrensel gazetelerinin çağrısı ile bir araya gelen gazeteciler baskı ve tehditlere karşı mücadeleyi tartışacak.

TGS ve Basın-İş gibi meslek örgütlerinin de katılacağı forumda, sansüre karşı mücadele ve dayanışmanın olanakları konuşulacak. Forumun çağrı metni şöyle:

Askeri operasyonlar, polis terörü ve basına sansür

“Türkiye müstafi AKP hükümeti tarafından içeride ve dışarıda savaşa sürükleniyor. Bir ayağını askeri operasyonların, bir ayağını sokağa dönük polis terörü ve demokratik kurumlara yönelik baskıların oluşturduğu bu savaş konsepti basına yönelik baskıyla beraber oluşmakta.

“"Basında sansürün kaldırılmasının" 107. yıldönümü olan 24 Temmuz 2015 günü, Özgür Gündem ve Evrensel gazetelerini "suç makinesi" ifadeleriyle hedef gösterdi.

“Bu açıklamadan kısa bir süre sonra T.C. Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü’nün isteği, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından alınan ve Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi tarafından onaylanan kararla, Dicle Haber Ajansı (DİHA), Etkin Haber Ajansı (ETHA), Özgür Gündem Gazetesi, Sendika.Org başta olmak üzere 90’ın üzerinde internet sitesine erişim engellendi.

“Bu sürecin bir parçası olduğu anlaşılacak biçimde çeşitli gazete ve televizyon kanallarında gazeteciler işten çıkarıldı.

“Biz gazeteciler savaşa ve savaşın yarattığı baskı, sansür, tehdit ortamında mesleğimizi yapma zorluklarını nasıl aşacağımızı konuşmak için bir araya geliyoruz. Halka gerçekleri anlatmak, haberlerimizde barışın dilini kullanmak, baskı ve sansürün üstesinden gelecek dayanışma ağları oluşturmak için tüm meslektaşlarımızı buluşmaya çağırıyoruz.”