Kadın

113 kadın ve LGBTİ örgütü: Barışta ısrarcıyız!

1 Eylül 2015
Haber: Kaos GL

“Silahları susturun! Diyalog ve müzakereler başlasın! Demokratik çözüm yolları hayata geçirilsin!”

Ankara

Aralarında Kaos GL’nin de olduğu 113 kadın ve LGBTİ örgütü barış için ortak deklarasyon yayınladı. Bugün Ankara’da Tunalı ve İstanbul’da Taksim Hill Otel’de okunan deklarasyonla kadın ve LGBTİ’ler, “Savaşın, çatışmanın kıyıcılığını daha kaç kuşak yaşayacak? Telafisi olmayan bunca acıyla ne yapacağız” diye sordu.

Savaşın dilinin eskisinden beter biçimde döndüğünü belirten örgütler, “Seçime beş kala iktidarın ‘dondurduğunu’ ilan etmesiyle çözüm süreci ortadan kalktı.  Savaş dili eskisinden de beter biçimde geri döndü.  Kanı yerde kalmayacak dedikleriniz, bizim çocuklarımız. Feda edebileceğinizi söyledikleriniz, bizim çocuklarımız, bizim yakınlarımız. Öldürdükleriniz, bizim çocuklarımız” dedi.

“İrademiz hiçe sayıldı”

Kadın ve LGBTİ’ler iradelerinin hiçe sayıldığını vurgulayarak açıklamada şunları kaydetti: 

“Nasıl bir Meclis, nasıl bir ülke istediğimizi oylarımızla anlattık. İrademiz hiçe sayıldı. Bombalamalar, yangınlar, misillemeler sardı etrafımızı. Bir ayda onlarca insanımız öldü. Onların yasını tutmak yerine yeni kayıpların korkusunu duyurdunuz. Biz seçimimizi savaştan yana yapmadık. Yürürlükteki antidemokratik hukuka bile uymayan bir olağanüstü hal rejimine oy vermedik. Ne bombalara, ne misillemelere, ne infazlara ne de sabotajlara ihtiyacımız var.”

İstanbul

“Demokratik çözüm yolları hayata geçirilsin!”

Kadın ve LGBTİ örgütleri silahları susturma ve müzakereleri başlatma çağrısı da yaptı:

“Biz kadınlar, bir savaş ve çatışma ortamını kabul etmeyeceğimizi buradan ilan ediyoruz.  Silahlı, silahsız tüm taraflara “artık bir durun” diyoruz.  Haklı haksız tartışmasını bir kenara bırakarak, “o başladı, bu başladı” demeden DURUN! Öldürmeye değil, yaşatmaya çalışın!  Biz kadınlar ölümün değil, yaşamın tarafındayız. Silahları susturun! Diyalog ve müzakereler başlasın! Demokratik çözüm yolları hayata geçirilsin! Ki barışa dair umudumuz, beklentimiz hayat bulabilsin. Barış için gerçek adımlar atılsın ki bu ülkenin çocuklarının bir geleceği olabilsin.

“Biz kadınlar barıştan asla vazgeçmeyeceğiz. Hiçbir savaş çığırtkanlığına, kışkırtıcılığına prim vermeyeceğiz. Çünkü biz biliyoruz ki ayrımcılığın ortadan kalkması, adaletin tesis edilebilmesi hepimiz için eşit ve özgür bir yaşam ancak barış ortamında mümkündür. Biz, yok sayılmanın, yok edilmenin anlamını hayatlarımızdan, verdiğimiz mücadeleden iyi biliriz. Barış için ısrar edeceğiz.”