Gökkuşağı Forumu

Boysan’ı ve Zeliş’i hiç görmedim ama hep tanıdım

Cuma, 11 Eylül 2015

Ben ikinci kez dolabımdan çıktım. Işıklar içinde uyuyun. Cesaretiniz ve geride bıraktığınız geçmişiniz birilerine ilham olmaya devam edecek ve siz yaşayacaksınız.

Tatildeydim. O gece uyuyamadım, sıcaktandır muhtemelen. Sabaha karşı uykuya dalmışım. Sonra uyandım, her zaman olduğu gibi mail kutumu kontrol ettim ve facebooka girdim:

LGBT aktivistleri Boysan Yakar ve Zeliş Deniz'i kaybettik!

İşte bu başlık kalbimi birileri sıkıyormuş hissi yarattı bende. Sanki içimi birileri pençeliyordu.

Kalktım ve bir bardak su içtim. Gerçek olamazdı değil mi? Boysan Yakar ve Zeliş Deniz'i kaybetmiş olamazdık?

Alışmam zaman aldı ve tatili erken kesip eve döndüm. Arkadaşlarım, ailem neler olduğunu sorduğunda arkadaşlarımı kaybettim dedim. Evet, arkadaşlarımı.

Ben ne Boysan'ı ne de Zeliş'i gördüm. Ne selam verdim, ne de aynı ortamda bulundum. Ama hep takip ettim. Eylemlerini, yürüyüşlerini, sloganlarını... Her hareketlerini takdir ederek takip ettim. Sanki onları tanıyordum ve onlar da beni tanıyordu. Belki de beni bu yüzden etkiledi bu acı olay.

Bazen insanlar hayatlarımıza farklı şekillerde girerler. Boysan ve Zeliş de böyle girmişti hayatıma, uzaktan.

Olayın acısını bu günlerde yavaş yavaş sindirmeye çalışıyorum. Beni neden bu kadar etkilediği konusunda hala şaşıran insanlarla çevrili etrafım. Ama Boysan ve Zeliş'in bir şeyi bilmesini istiyorum, eğer beni duyuyorlar ve görüyorlarsa:

Yaşadığınız hayat, o kısa süre, o kadar dolu ve etkili ki, hayran olmamak elde değil. Sizin gibi insanların bu dünyadan gitmesi, en az kalması kadar çok şey ifade ediyor.

Sizin sayenizde kendime bir söz verdim: vazgeçme! Susma! Haykır! Çünkü farkındalık, yalnızca biz farkındaysak farkındalıktır. Ben artık kendimin farkındayım. Geride sizin gibi bir ömür bırakmak herkesin gayesi olmalı.

Ben ikinci kez dolabımdan çıktım.

Işıklar içinde uyuyun. Cesaretiniz ve geride bıraktığınız geçmişiniz birilerine ilham olmaya devam edecek ve siz yaşayacaksınız. Zaten sizin gibi insanlar ne zaman gitti ki? Direnişçi ruhunuza ters!