İnsan Hakları / Nefret Suçları

Dilek İnce Nefret Suçları ile Mücadele Onur Ödülü Tuna Şahin’e

Çarşamba, 25 Kasım 2015

İkincisi verilen Dilek İnce Nefret Suçları İle Mücadele Onur Ödülü’nün bu yılki sahibi Mersin 7 Renk Derneği’nden Elif Tuna Şahin oldu.

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği tarafından bu yıl 8.si düzenlenen “20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü” etkinlikleri 21 Kasım Cumartesi günü Neva Palas Otel’de yapılan resepsiyon ile son buldu.

Norveç, İrlanda ve Meksika Büyükelçiliklerinden, AB Türkiye Delegasyonundan ve Türkiye’deki çeşitli LGBT örgütlerinden temsilcilerin katılımıyla gerçekleştirilen resepsiyonda “Dilek İnce Nefret Suçları İle Mücadele Onur Ödülü”nün 2.si verildi. Ödül bu yıl Mersin 7 Renk LGBT Derneği kurucu aktivistlerinden, Akdeniz Kent Konseyi koordinatörü ve HDK Çukurova Bölge Eşsözcüsü trans kadın Elif Tuna Şahin’e verildi.

Şahin’e ödülü Pembe Hayat Derneği adına Gani Met verdi. Şahin ödülü aldıktan sonra “Başta Pembe Hayat olmak üzere Kaos GL’ye, hayat arkadaşım Yağmur Arıcan’a ve Mersin 7 Renk Derneği’nde ilk günden bu yana büyük emekleri olan yoldaşım Gizem Derin’e çok teşekkür ediyorum. İlk gününden bu yana düşe kalka öğrenen ama yılmadan yeniden ayağa kalkıp direnmeye devam eden Türkiye trans hareketine çok şey borçluyuz. Bu ödülü trans hareketine emek veren herkes adına alıyorum” dedi.

Resepsiyonun ardından katılımcılar hep birlikte Eski&Yeni Club’ta düzenlenen Geyikli Gece Partisine katılarak transfobiye karşı dans etti.

Dilek İnce kimdir?

Dilek İnce, Eryaman Davası sürecinde taraf olan ve çeteler tarafından nefret cinayeti sonucu öldürülen iki çocuk annesi bir trans kadındır. Ayrıca Pembe Hayat Derneği, Dilek İnce anısına ihtiyacı olan Translara yardım etmek için bir de Dilek İnce Kıyafet Bankası’nı kurmuştur. Kıyafet Bankası gönüllülerin gönderdiği kıyafetlerle ihtiyacı olan Translara yardımlarda bulunmaktadır. (Pembe Hayat)

*Bu etkinlik Avrupa Birliği Demokrasi ve İnsan Hakları İçin Avrupa Aracı’nın finansal olarak desteklediği Pembe Hayat ve Kaos GL Derneklerinin yürüttüğü Nefret Etme Projesi ve AB Sivil Düşün Programının finansal olarak desteklediği Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu Projesi kapsamında; Norveç Büyükelçiliği ve Almanya Büyükelçiliği’nin mali katkılarıyla Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği tarafından düzenlenmektedir.