Yaşam / Ekoloji

Açlık grevindeki Osman Evcan ile dayanışmaya!

Cuma, 4 Aralık 2015
Haber: Kaos GL

Daha önce yaptığı açlık grevleri ile cezaevinde vegan-vejetaryen yemek hakkı kazanan Osman Evcan, bu hakkı gasp edildiği için açlık grevinde. 5 Aralık’ta dayanışma eylemi yapılacak.

Vegan yemek için 10 Kasım’dan beri açlık grevinde olan vegan hükümlü Osman Evcan’la dayanışma için 5 Aralık’ta Kandıra Cezaevi’ne gidilecek. 

Osman Evcan’a vegan yemek için Kandıra Cezaevi Yerleşkesinde bulunan Kocaeli 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nin önünde destek eylemi düzenlenecek. 5 Aralık günü Kandıra’ya gidiş için İstanbul’dan otobüs kaldırılacağı belirtilirken ayrıntıların da en  yakın zamanda paylaşılacağı ifade edildi.

Kesintisiz 23 yıldır hapishanede bulunan Osman Evcan, 2011 yılında 43 gün süren açlık grevi eylemi sonucunda hapishanelerdeki tüm vegan-vejetaryen tutsaklar için vegan-vejetaryen yemek hakkı kazanmış ve bu hakkı çıkarılan yönetmelikle garanti altına aldırmıştı.

Osman Evcan geçen süre içerisinde mücadelesini bir adım ileriye taşıyarak hazırlanan vegan-vejetaryen yemeklerin taze ve mevsimsel sebzelerle yapılmasına ek olarak dışarıdan vegan gıda da almanın önündeki engelleri kaldırmak için 26 Haziran’da son bulan ve zaferle sonuçlanan 33 günlük bir açlık grevi eyleminde daha bulunmuştu.

Evcan’ın şu anda sürdürmekte olan açlık grevi, 1 Kasım seçimleri sonrası vegan beslenme hakkı ve mücadelesi sonucu elde ettiği tüm kazanımların elinden alınmasının ardından 10 Kasım günü başladı.

Detaylı bilgi ve son dakika gelişmelerini facebook etkinlik sayfasından takip edebilirsiniz.