Yaşam

Tek renk çipli kimlikler 3 yıla dağıtılacak

Çarşamba, 6 Ocak 2016
Haber: Kaos GL

Üç yıl içinde yurt genelinde dağıtımının tamamlanması planlanan yeni kimlikler tek renk olacak. Mavi-pembe cinsiyet ayrımı kalkacak ancak yeni kimliklerin çipli olması özel hayatın ihlaline yol açabilir.

İçişleri Bakanlığınca hazırlanan yeni kimlik kartlarının basılıp dağıtılmasına yönelik altyapı çalışmaları tamamlandı. Yeni tek renk, çipli kimliklerin dağıtılmasına Kırıkkale'den başlanacak. Üç yıl içinde tüm vatandaşlara yeni kimliklerin dağıtılmış olması planlanıyor.

Erkeklere mavi, kadınlara pembe kimlik uygulaması kalkacak, herkese tek renk kimlik kartı verilecek.

Yeni kimliklerin üzerinde kişiye ait kimlik bilgilerinin güvenli şekilde saklanabileceği bir çip yer alacak. Kartın çipinde İçişleri Bakanlığınca belirlenen bilgiler saklanacak. Bakanlık, çipte tutulan bilgiler kart üzerindeki bilgilerle sınırlı kalacağını iddia ediyor.

Vatandaşlardan alınan biyometrik veriler, bulundukları ilçelerdeki okuyucular vasıtasıyla "şablon" adı verilen sayılara dönüştürülecek ve sadece bu sayılar veri merkezine aktarılacak. Vatandaşların biyometrik okuyucularla alınan biyometrik veriler resim olarak değil, bu resimlerden oluşturulmuş "kriptolu sayısal karakterler" olarak veri merkezine ulaştırılacak.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada yeni kimlikleri basına tanıtırken şöyle demişti:

“Kimlik belgesinde bir çip var. Bunlar TÜBİTAK tarafından geliştirildi. Taklit ve tahrif edilemeyecek biçimde. Birçok bilgi içerisinde gizli olacak. Vatandaşımız bunu taşıdığında birçok işlemi buradan yapabilecek.”