İnsan Hakları

LGBTİ Barış Girişimi’nden Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’ne destek

Cuma, 15 Ocak 2016
Haber: Kaos GL

LGBTİ Barış Girişimi, Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nin yanında olduğunu duyurdu: Bizler de demokrasinin, bir arada eşit yaşam niyetinin ve yaşam hakkının çiğnenmesi suçuna ortak değiliz, olmayacağız.

LGBTİ Barış Girişimi'nin açıklamasının tam metni şöyle: 

"Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin yanındayız. Barışta ısrar ediyoruz.

Savaşın, çatışmanın, şiddet ve linç dilinin giderek derinleştiği günleri yaşıyoruz. Nefretin güçlenmesinden ve yayılmasından medet uman bir yönetim anlayışı tüm Türkiye’yi sonu belirsiz bir tünelin karanlığına hapsediyor. İnsan hayatı hiçe sayılıyor.

Yürütülen savaş konseptinde ‘barış’ diyenler terörist olmakla itham ediliyor. Yaşam hakkı gibi en temel talepleri ifade etmek suç olarak nitelendiriliyor.

Haftalardan beri abluka altında olan Sur, Cizre, Silopi gibi birçok yerde ağır insan hakları ihlalleri ve insanlık dışı uygulamalar karşısında var olmaya çalışan Kürt halkının acılarının yanında olduğunu söyleyen herkesin hainlikle damgalanması kabul edilemez. "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin barış çağrısı yapan açıklamasının büyük bir linç kampanyasıyla karşılanması, akademisyenlerin gözaltına alınması, YÖK’e talimatlar yağdırılarak öğretim üyelerinin sindirilmek istenmesi en ufak bir eleştirel sese dahi tahammülün kalmadığının açık göstergesidir.

LGBTİ Barış Girişimi olarak "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin yanında olduğumuzu ve açıklamalarını sahiplendiğimizi deklare ediyoruz. Bizler de demokrasinin, bir arada eşit yaşam niyetinin ve yaşam hakkının çiğnenmesi suçuna ortak değiliz, olmayacağız. Gözaltına alınan akademisyenler hemen serbest bırakılmalı, görevlerinden uzaklaştırılan akademisyenlerin işe dönmeleri sağlanmalı, düşünce ve ifade özgürlüğünün önündeki baskılar ortadan kaldırılmalıdır.

LGBTİ'ler olarak bizler Türkiye Cumhuriyeti'nin uygulamalarını Ankara Eryaman'dan, Avcılar Meis Sitesi'nden, Ülker Sokak'tan iyi biliyoruz ve on yıllardır tüm "öteki" kesimlere sistematik bir biçimde uygulanan inkâr ve yok etme politikaları karşısında yılmayacağımızı bir kez daha belirtiyoruz. 

Demokratik bir çözüm imkanının geliştirilmesi, barış, özgürlük ve yaşam değerlerinin savunulması için inisiyatif alan her kesimle birlikte omuz omuza olmayı sürdüreceğiz.

Gerilla, asker, polis, sivil ölümlerinin durması için derhal müzakere masasına geri dönülmesini istiyoruz. Daha fazla geç olmadan.

LGBTİ Barış Girişimi