İnsan Hakları

Trans mahpus Esra’ya İzmir’den destek

Çarşamba, 3 Şubat 2016
Haber: Kaos GL

KESK İzmir Kadın Meclisi’nin çağrısıyla insan hakları savunucuları 11 yıldır mahpus olan trans kadın Esra'nın yaşadığı hak ihlallerini ve erkek mahpuslar ile beraber tutulmasını protesto etti.

KESK İzmir Kadın Meclisi, trans mahpus Esra'nın Menemen Cezaevi'nde yaşadığı hak ihlallerini ve kadın olduğunu beyan etmesine rağmen erkek koğuşunda tutulmasını protesto etmek amacıyla Eğitim-Sen 1 No'lu şubede basın toplantısı düzenledi.

Basın açıklamasına KESK'li kadınların yanı sıra, Siyah Pembe Üçgen Derneği, Eğitim-Sen 2 No’lu Şube LGBT Komisyonu, İnsan Hakları Derneği, İzmir Kadın Dayanışma Derneği, EMEP’li Kadınlar, ÖDP’li Kadınlar, HDP’li Kadınlar, SYKP Kadın Meclisi ve Yeryüzü Kadınları da katıldı.

KESK Kadın Meclisi üyesi Ayşegül Kocaaslan, Esra'nın kadın olduğunu beyan etmesine rağmen erkek tutsaklarla birlikte tutulduğunu belirterek, cezaevi yönetiminin bununla da yetinmeyip Esra'yı tecride maruz bıraktığını söyledi.

Trans kadın Esra'nın maruz kaldığı insan haklarına aykırı ve adaletten uzak bu koşulların kabul edilemez olduğunu ifade eden Kocaaslan, bundan sonraki süreçte de Esra'nın taleplerini desteklerini ve olayın takipçisi olacaklarını söyledi.

İlgili haber:

‘Cinsel eğilim farklılığı’ havalandırmaya çıkmaya engel!