Gökkuşağı Forumu

Hepiniz namusunuzla boğulun

Çarşamba, 17 Şubat 2016

Namus hudut, namus kadın; ikisinin de iyi korunması gerekir. Sınır belli, çizgisi keskin; uğruna canlar feda edilir. Erktir onu koruyan kollayan; silahlanması gerekir. O kadar kutsaldır. Allah muhafaza hudut aşıldı mı namus gider, haysiyet, şeref yerle bir olur. Hudut aşılması aynı zamanda o coğrafyada yaşayan kadınların da namusu; gidilmeli. Bu hep böyle olmuştur; sınırı aşanın ilk işi kadına tecavüzdür. O sınırlar da aşılmalı. Erk sistem kendini kadının bedeni üzerinde var etmeli. Yoksa kahraman olmaz olamaz; kahramanlığın en şanlı yanıdır bu “Namus” meselesi.

Gelelim Kürt coğrafyasında yaşanan savaşa, barbarca şiddete.

Namus timsalleri yine işbaşında. Asli görevleri kadın bedeni üzerine; her zaman olduğu gibi. Devletin görevlileri, asker, polis adı her neyse; hıncını alamıyor bunlar. Ölü bedenleri sunuyorlar kahramanlığını tescili için. Erk şan, namus ve şerefi için. Ölü de olsa bir kadın bedeni beri tarafın namusu. Namus bu.

Bunu yapanlar normal hayatlarına devam ederler. Sorarım size mesela gece nasıl eşinizin koynuna giriyorsunuz? Kızınızı ya da kız kardeşinizi görünce ne hissediyorsunuz? Nasıl yemek yiyorsunuz? Nasıl uyuyorsunuz? Tabii ya kahramansınız belki de; bunu unutmuşum. Şerefiniz var, şânınız ve erk namınız boynunuza asılan kanlı madalyonunuz.

Bir de buna muhalefet edenler. Çıplak ölü kadın bedenini iç çamaşırının rengine kadar sundular tüm dünyaya. Bacımız, namusumuz, onurumuz dediler. Hani kardeşler, kimsenin namusu değildik… Hani kadının beyanı esastı ya. Hiç aklınıza geldi mi, o kadınlar yaşasaydı izin verir miydi size. O kadınlar neden sizin namusunuz oldu şimdi? Kadın ölünce mi değerli oluyor? O kadınların bedenini o hâle getirenler kadar siz de suçlusunuz. Niye mi onlara sormadan onların çıplak fotoğraflarını teşhir ederek.

Nasıl inanacağız sizlere, kime güveneceğiz, nasıl yol alacağız? Hani “devlet ellerini çek bedenimizden” derdik ya hep beraber; peki ya size kim çek elini bedenimden diyecek…

O kadınların iç çamaşırları boynunuza dolansın hepinizin. Nefes alamayasınız. Hepiniz namusunuzla boğulun. Yeter!