İnsan Hakları / Nefret Suçları

Polisten translara: ‘Yukarıdan emir geldi, artık burada çalışmayacaksınız!’

Pazartesi, 29 Şubat 2016

Polis, Ankara İskitler’de trans kadınlara, evsizlere, kağıt toplayıcılarına ve mültecilere coplarla saldırdı.

Polis 26 Şubat gecesi 23.30 sularında Ankara’da transların çalıştığı bölgeye saldırdı. Ellerinde copları ile bir anda bölgeye gelen onlarca polis çevredekileri darp etti.

Görgü tanığı trans kadın B. olayı şöyle anlattı: “Yıllardır seks işçiliği yaptığımız İskitler’de polisler bizi tanır. Biz de onları tanırız. Ancak gece bir anda onlarca polis bölgeye baskın düzenledi. Ne olduğunu anlayamadık. Çevremizdeki herkese saldırıyorlardı. Ben hemen oradan uzaklaştım. Yolda tanıdık bir polis gördüm. Bölgede bir cinayet işlendiğini söyledi. Sonra başka bir tanıdık polis ise ‘Artık burada çalışmayacaksınız! Yukarıdan böyle emir geldi’ dedi. Ne olduğunu anlayamadan diğer kızlarla birlikte uzaklaştık. Çünkü önlerine geleni dövüyorlardı.”

Olayın ne olduğunu anlayamadığını belirten B. “Bu bölge terk edilmiş harabe bir yer. Evsizler, kağıt toplayıcıları herkes burada yaşıyor. Ama onları da dövüp uzaklaştırdılar. Mülteci bir çocuk vardı. Kağıt topluyordu. Türkçe bilmiyor. Polisler sorular sordular çocuk anlamadı. Daha sonra o çocuğu da copladıklarını gördüm” diyerek yaşadıkları saldırı anını anlattı.

Geçtiğimiz haftalarda da Kızılay civarına üzerinde “Zina Günahtır, Fuhuş Haramdır” yazılı kartlar atılmıştı. B. olayların bağlantılı olup olmadığı konusunda bir fikri olmadığını ancak bölgede yaşamını sürdürmeye çalışan herkesin oradan bir anda ve şiddet kullanılarak tahliye edildiğini belirtti. Saldırıyı yaşayan translar, birçok transın çalıştığı bölge yerleşim yerlerinin çok dışında böyle bir saldırı gerçekleşmiş olmasına bir anlam veremediklerini belirttiler. (Pembe Hayat)