İnsan Hakları / Sağlık

Prof. Dr. Şahika Yüksel’e Tıp Hizmet Ödülü

Perşembe, 17 Mart 2016
Haber: Kaos GL

İstanbul Tabip Odası, travmalar, sosyal/psikososyal ayrımcılık, homofobi ve ırkçılık hakkındaki çalışmaları ve insan hakları savunuculuğu, cinsiyet ayrımcılığı mücadelesindeki hizmetleri nedeniyle Tıp Hizmet Ödülü'nü Prof. Dr. Şahika Yüksel'e verdi.

İstanbul Tabip Odası Tıp Hizmet Ödülü bu sene Kaos GL Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şahika Yüksel’e verildi.

Prof. Dr. Yüksel, ödüle travmalar, sosyal/psikososyal ayrımcılık, homofobi ve ırkçılık konularındaki çalışmalarının yanı sıra insan hakları savunuculuğu, cinsiyet ayrımcılığı mücadelesinde ulusal ve uluslararası alanda öncülük eden hizmet, katkı ve bilimsel çalışmaları nedeniyle verildi.

bianet’ten Elif Akgül’e konuşan Prof. Dr. Yüksel, insan hakları ve travma konusunda çalışmalarının meslek örgütü tarafından teyit edilmesine sevindiğini belirterek “Ne yazık ki Ankara’daki bombalı saldırı ve bugün Barış İçin Akademisyenler’den dört arkadaşımız hakkında yakalama kararı çıkartıldığını öğrendiğim an bu sevincim sona erdi. Türkiye’de ne yazık ki hiçbir şeyden tat alamaz olduk” diye konuştu.

14 Mart Tıp Haftası kapsamında verilen ödül, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Cem'i Demiroğlu Oditiyorumu'nda yapılan törenle Prof. Dr. Yüksel’e takdim edildi.