Yaşam

Kaos GL Mart’ta 11 şehre gitti

5 Nisan 2016
Haber: Kaos GL

Homofobi Karşıtı Buluşma Mart ayında 11 şehre gitti. Trabzon, Maraş, Yalova, Zonguldak, Nazilli, Aydın, Eskişehir, Kocaeli, Ankara, Erzurum ve İzmir’de homofobi ve transfobiye karşı etkinlikler yapıldı.

Kaos GL Derneği 2006 yılından beri sürdürdüğü Homofobi Karşıtı Buluşma kapsamında Mart ayında 11 şehirde etkinlik yaptı.

Trabzon: Sosyal hizmet buluşması

Kaos GL, Homofobi Karşıtı Yerel Buluşmalar kapsamında 26 Mart’ta Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Trabzon Şubesi’nin ev sahipliğinde sosyal hizmet uzmanlarıyla buluştu. Farklı alanlarda hem kamuda hem özelde çalışan sosyal hizmet uzmanları ile homofobi ve transfobi tartışıldı.

Yirmiye yakın sosyal hizmet uzmanının katıldığı etkinlik Trabzon Barosu’nda gerçekleştirildi. Kaos GL’den Umut Güner’in LGBTİ Kavramlar ve Mitler üzerine sunumu sonrasında Pembe Hayat LGBTT Derneği’nden Buse Kılıçkaya, LGBT’lerin insan haklarına ilişkin bir sunum yaptı.

Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu Projesi kapsamında ise Trabzon Barosu Eğitim Merkezi’nde 26 Mart günü Pembe Hayat ve Kaos GL’nin katılımı ile LGBTİ hakları eğitimi gerçekleştirildi. Trabzon Barosu Kadın Komisyonunun ev sahipliği ile etkinliği başladı. Genç avukatlar grubu, İnsan Hakları Merkezi, Kadın Hakları Komisyonlarından 20’ye yakın avukat katıldı.

Maraş: Benim Çocuğum!

Kaos GL Derneği’nin Homofobiye Karşı Yerel Buluşmalar Küçük Hibe Fonu kapsamında Maraş’ta söyleşi yapıldı. Grup Genç Kahramanlar’ın ev sahipliğinde 26 Mart’ta Sular Otel’de yapılan etkinlikte Kaos GL’den Yıldız Tar ve LİSTAG’tan Ömer Ceylan konuştu.

Yalova: Sosyal Hizmet ve Sivil Toplum Örgütleri

Kaos GL’den Seçin Tuncel ve Koray Arkadaş, Çınarcık Meslek Yüksekokulu Sosyal Hizmet Bölümü’nün “Sosyal Hizmet ve Sivil Toplum Örgütleri” dersine katıldı. Sosyal hizmet alanındaki heteroseksizmi anlattı.

Çınarcık Meslek Yüksekokulu Sosyal Hizmet Bölümü’nün “Sosyal Hizmet ve Sivil Toplum Örgütleri” dersi kapsamında “LGBTİ ve Sosyal Hizmet” paneli 7 Mart Pazartesi günü yapıldı. Yaklaşık iki saat süren ve tek oturum şeklinde yapılan etkinlikte önce konuşmacılar konuştu, yaklaşık 120 öğrencinin katıldığı etkinlik daha sonra soru-cevap bölümüyle devam etti.

Zonguldak: Toplumsal Cinsiyet ve Ayrımcılık

Bülent Ecevit Üniversitesi Sosyal ve Kültürel Aktiviteler Öğrenci Topluluğu’nun Gençlik Filmleri Festivali 24-25 Mart’ta yapıldı. Film gösterimleri ve söyleşilerin olduğu festivalde homofobi, transfobi ve toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılık da konuşuldu.

Festivalin ikinci gününde “Zeki Müren’i Seviniz / Toplumsal Cinsiyet ve Ayrımcılık” başlığıyla yapılan söyleşiye Kaos GL’den Yıldız Tar katıldı. Üniversite yönetiminin izin vermemesi sonucu Zonguldak Makina Mühendisleri Odası’nda yapılan etkinlikte LGBTİ ile ilgili temel kavramlar aktarıldı.

Kocaeli: Queer Yoldaşlık

Kocaeli LGBTİ İnisiyatifi’nin ev sahipliğinde “Heteroseksizm ve Ataerkiye Karşı Queer Yoldaşlık” paneli Kocaeli Eğitim-Sen binasında 2 Mart’ta yapıldı. Etkinlikte Kaos GL’den Yıldız Tar ve Pembe Hayat’tan Ozan Uğur konuştu. İki saatlik tek oturum şeklinde yapılan panel çoğunlukla soru cevap ve tartışmalar şeklinde ilerledi.

Eskişehir: Toplumsal Cinsiyet ve Medya

Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri 3 Mart tarihinde Yrd. Doç. Dr. Aysel Kayaoğlu’nun “Toplumsal Cinsiyet ve Medya” dersinde Kaos GL Derneği’nden Seçin Tuncel ile bir araya geldi.

LGBTİ kavramların anlatıldığı derste, 80’ler ve 90’lardan haber örnekleri sunuldu. Öğrenciler toplumsal cinsiyet, ayrımcılık, heteroseksizm, LGBTİ kimlikler ve yeni sosyal hareketlere dair sorularını yönelttiler.

Nazilli: Sosyal hizmet

Adnan Menderes Üniversitesi Nazilli İsabeyli Yerleşkesi’nde 4 Mart tarihinde gerçekleşen etkinliklerde Kaos GL Derneği Sosyal Hizmet Grubu’ndan sosyal çalışmacı Tarık Şimşek ve Seçin Tuncel ilk önce Seray Eren’in yürüttüğü toplumsal cinsiyet ve sosyal hizmet dersine, daha sonra bölüm başkanı Yrd. Doç Musa İkizoğlu ve Erhan Ateş’in yürüttüğü alan tanıtımı dersine konuk oldu.

Aydın: Sosyal Hizmet

Aydın’da Kaos GL Sosyal Hizmet Çalışma Grubu, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği (SHU-Der) ev sahipliğinde sosyal hizmet uzmanlarıyla buluştu. Aydın Belediyesi Şükran Güngör Tiyatro Salonu’nda 5 Mart’ta gerçekleşen etkinliğe Kaos GL Sosyal Hizmet Grubu'ndan Esra Aynacı, Burcu Yamaner ve Tarık Şimşek katkı sundu.

İzmir: Nefret paneli, Medya Okulu ve Zeki Müren’i Seviniz!

Ege Üniversitesi LeGeBİT Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Topluluğu’nun düzenlediği “Medyada Nefret Söylemi” etkinliği 4 Mart’ta İzmir Bornova Belediyesi Gençlik Merkezi’nde yapıldı. KaosGL.org editörlerinden Yıldız Tar’ın konuşmacı olduğu panelde nefret söylemi ve nefret suçu kavramlarının yanı sıra medyadaki homofobik ve transfobik nefret söylemlerine karşı yapılabilecekler tartışıldı. Panel katılımcılarına Kaos GL derneğinin nefret söylemi ve ayrımcılığa ilişkin yayınları dağıtıldı.

5 Mart’ta Medya Okulu’nun İzmir ayağında KaosGL.org muhabir adayları ayrımcılık, toplumsal adalet, hak temelli habercilik ve örnek olaylar üzerinden nasıl haber yazılacağını tartıştı. Yenikapı Tiyatrosu’nda yirmiye yakın kişinin katılımıyla yapılan atölyeleri insan hakları savunucusu Murat Çekiç ve KaosGL.org editörlerinden Yıldız Tar yürüttü.

6 Mart’ta ise edebiyatın ‘adıyla çağrılmayanlar’ı, LGBTİ’ler Yenikapı Tiyatrosu’nda tartışıldı. KaosGL.org editörlerinden Yıldız Tar, Fransa, İngiltere ve Türkiye edebiyatından metin örneklerini aktardı. İzmir Yenikapı Tiyatrosu sanatta ve yaşamda LGBTİ varoluşunu tartışmak için “Zeki Müren’i Seviniz” başlığıyla söyleşi düzenledi.

Ankara: Medya Okulu

Ankara merkezli dernek Kaos Kültür Merkezi kapsamında ay boyunca etkinlik yaptı. Bu etkinliklerden Medya Okulu, Homofobi Karşıtı Yerel Buluşmalar kapsamında şehir dışından konuklara da ev sahipliği yaptı. Kaos GL Derneği’nin ofisinde 10-11 Mart tarihlerinde yapılan etkinlikte temel haber yazma atölyesinin yanı sıra hak temelli habercilik, medyada nefret söylemi ve röportaj teknikleri üzerine atölyeler de yapıldı. Ankara, İstanbul ve Adana’dan 20 kişinin katıldığı okul boyunca KaosGL.org editörlerinden Yıldız Tar sunum yaptı.

Erzurum: Öğretmen eğitimi

Kaos GL’den Seçin Tuncel ve Eğitim-Sen 3 Nolu Şube LGBTİ Komisyonu’ndan Ada Ümmühan Köse Erzurum’da öğretmen eğitimine katıldı. Eğitimde homofobi ve transfobinin tartışıldığı atölye 22 Mart’ta yapıldı.

*Etkinlikler, Yerel Buluşmalar Küçük Hibe Fonu kapsamında İsveç Kalkınma Fonu (SİDA), Norveç Büyükelçiliği, Rainbow Solidarité ve Açık Toplum Vakfı destekleriyle ve Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı katkılarıyla gerçekleştirildi.

İlgili haber:

Kaos GL Ocak’ta 7 şehre gitti

Kaos GL Şubat’ta 6 şehre gitti