Gökkuşağı Forumu

Keskesor: Güneşin ve yağmurun rengi

12 Nisan 2016

Keskesor. Yani Gökkuşağı. Güneşin ve yağmurun rengi. Karanlığa inat umudun simgesi.

Bir de Amed başta olmak üzere Kürt illerinde heteronormativiteden muzdarip insanların bir araya gelmesine yönelik çalışmalar yürüten bir LGBTİ oluşumu. 10 Nisan 2016 tarihinde "Devlet Şiddetine Karşı Özerk Mücadele Alanları ve LGBTİ Hareketi" başlığı altında Diyarbakır'da düzenlemek istedikleri panelde; eril devlet zihniyetinin özgür yaşamı savunan halklara karşı başlattığı savaşla birlikte, devletin ırkçılık ve cinsiyetçiliğin toplum tarafından içselleştirilmesini destekleyen politikalarına rağmen ortak örgütlü bir mücadelenin tartışılması hedeflenmişti. Ancak Keskesor Oluşumu'na başta Hüda-Par olmak üzere şehirdeki gericiler tarafından #DiyarbakırdaSapkınlığaDURde hashtagi ile sosyal medya üzerinden linç girişiminde bulunulması ve HDK LGBTI Meclisi ile Keskesor LGBTI Oluşumu'nun açık bir şekilde hedef haline getirilmesi etkinliğin iptal olmasına neden oldu.

Aynı insanlardır ki ülkenin dört bir yanından sapkınlık haberleri gelirken ve Kürt coğrafyasında katliamlar yaşanırken sessiz kalanlardır. Çünkü onlar Müslümanlığı öğrenmezler, Müslümanlığı başkalarından ezberlemeye çalışırlar. Her cuma hutbesinde okunan surelerin düşünme kısmına fazla takılmazlar ama üzerinde durulması gereksiz olan her şeye fazla takılırlar. Farkında değillerdir ki politik düzenin yarattığı sosyolojik yapı insanları ahlaksızlaştırıyor ve bu minarenin kılıfının adı da “dindarlık” oluyor.

Bu kişiler çekip bir köpeği öldürme hakkına sahiptir ve onurludur.

Bir kadını öldürme hakkına sahiptir ve onurludur.

Hayvanlara tecavüz etme hakkına sahiptir ve onurludur.

Her türlü cinsiyetçi davranışı kadına sergileme hakkına sahiptir ve onurludur.

Ensest ilişkilere girme hakkına sahiptir ve onurludur.

70 yaşında adamın 20 yaşındaki kızla evlenmesi serbesttir ve onurludur.

Toplu olarak çocuklara tecavüz etmek devlet güvencesindedir ve onurludur.

Ve şimdi “onur” ve “gökkuşağı” kavramlarını kullandığımız için bir kez daha tehdit ediliyoruz. Çünkü “onur” kelimesi devlet ipoteği altında, devletin izin verdiği şekilde yaşayanlar ve devletin demirbaşları sahip olabilir bu sözcüğe. Ötekiler için “onursuz, ahlaksız” sözcükleri yetiyor. Özellikle eşcinsel ve transseksüeller bu sözcüğe sahip olmak istiyorsa, doğuştan onurlu olanların bunu uygun görmesi gerekiyor. Öyle ki bir insanın kendisini tanımladığı şekilde kabul etmesi ve toplumun huzuruna bu kimliğiyle çıkması, mutlu olduğu şekilde yaşaması ötekiler için onurken eşcinsel ve transseksüeller için değildir.

Bizler her şeye rağmen biliyoruz ki dini eğitim adı altında pedofili ve tecavüzün desteklendiği ve “bir kereden bir şey olmaz” diyerek normalleştirilmeye çalışıldığı şu günlerde çocuklarımızı etrafımızdaki aşırı muhafazakar fena halde beyefendi görünümlülerden korumalıyız, gökkuşağının renklerinden değil. Aklı olgunluğa ulaşmamış çocukları sömürenler, insanların kimi sevdiğiyle uğraşanlar içinizde büyük bir kin, nefret ve mutsuzluk varken sevginin, hoşgörünün kırıntısı yok. Yanı başınızda olanları görmezken başkalarına ahlak timsali kesilecek kadar da ahlaksızsınız. Korktuğunuz, ört bas etmeye çalıştığınız nedir?