Yaşam / Dünyadan

Kıbrıs’ın kuzeyinde ‘17 Mayıs Organizasyon Komitesi’ oluşturuldu

Çarşamba, 13 Nisan 2016

Kuir Kıbrıs, EnvisionDiversity ve MAGEM derneklerinin çağrısı üzerine gönüllüler 17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Transfobi ve Bifobi Karşıtı Günü organize etmek için bir araya geldi.

Cinsiyet kimliği ve cinsel yönelimlere uygulanan her türlü ayrımcılığa, fiziksel, psikolojik ve ekonomik şiddete karşı birlikte yürümek üzere adanın dört bir tarafından gönüllüler 17 Mayıs Homofobi Karşıtlığı Günü Organizasyon Komitesi'ni kurmak için davet edildi ve komite, örgüt ve bağımsız aktivistlerin katılımıyla 28 Mart'ta ilk toplantısını gerçekleştirdi.

İlk toplantıda 17 Mayıs’ı içeren haftada organizasyon komitesindeki örgütlerin düzenleyeceği etkinliklerle bir takvim oluşturulmasına karar verildi. Bir hafta boyunca, homofobi, transfobi ve bifobi alanında çalışan kişilerin de bulunduğu paneller planlanırken, piknik ve parti gibi interaktif etkinlikler de yapılması planlanıyor.

“Rengini de kap gel!”

Komite, bir sonraki Hazırlık Toplantısı 18 Nisan Pazartesi 18.30'da Kuir Kıbrıs Dernek Binasında gerçekleştirecek. Çağrı metni şöyle:

“Her yıl 17 Mayıs Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtlığı Gününde düzenlenen Onur Yürüyüşü, bu sene gönüllülerinin ortak çalışmalarıyla şekil alıyor!

Yürüyüş haricinde düzenlenecek çeşitli bilinçlendirme amaçlı paneller, atölyeler, film gösterimleri ve çeşitli etkinlikler için sizlerin de fikrine ve emeğine ihtiyacımız var!

Her türlü fikir, yöntem, konu, başlık, tema, içerik, destek konusunda fikirlerinizi/fikirlerimizi tartışmak için bir araya geldiğimiz hazırlık toplantılarımıza siz de katılın; birlikte Kıbrıs’ı renklere boyayalım.”

17 Mayıs Homofobi Karşıtlığı Günü Organizasyon Komitesi'ndeki örgütler:

Kuir Kıbrıs Derneği, EnvisionDiversity, MAGEM, DAÜ-Unicorn, YKP-Fem, Bağımsızlık Yolu, Baraka, Mülteci Hakları Derneği, Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Akdoğan Fikir Sanat Derneği, Kıbrıs Türk Tabipleri Odası, bağımsız aktivistler ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Platformu.