Kadın

Eşcinsel kadının boşanma talebi reddedildi

Perşembe, 21 Nisan 2016
Haber: Kaos GL

Eşinden boşanmak isteyen H.G.T, avukatı aracılığıyla lezbiyen olduğunu belirtmesine rağmen hakim boşanma talebini reddetti.

Hürriyet’in haberine göre, İstanbul Aile Mahkemesi'ne 6 Kasım 2014'te dava açan H.G.T.'nin avukatı Fırat Söyle'nin dava dilekçesindeki iddialara göre H.G.T., davalı kocası H.T. ile 30 yıl önce görücü usulü ile evlendi. 18 yaşında aile baskısı ile evlenmek zorunda bırakılan H.G.T.'nin avukatı, gelinen noktada çocukların artık büyüdüğünü ve evden ayrılma noktasına geldiklerini belirterek davalı kocası ile boşanmalarına karar verilmesini istedi.

"Dul arkadaşlarından etkileniyor"

Davalı eş H.T. cevap dilekçesinde davacı eşinin açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını iddia etti. Eşinin dul arkadaşlarından oluşan bir gruba girdiğini ve bu dul kadınlarla yoğun şekilde vakit geçirdiği için bu çevreden etkilendiğini belirten davalı H.T. eşinin son aylarda davranışlarının değiştiğini ve eşinin psikolojik yardım alması gerektiğini düşündüğünü öne sürdü. Davalı eş H.T., "Dul kadın arkadaşlarının etkisinde kalan davacı eşim özgür olmak istediğini, kendisi için yaşayacağını ve evden ayrılacağını söylemiştir. Büyük kızının düğününden iki gün sonra hiçbir sebep yokken evi terk etmiştir. Boşanma davasının reddini istiyorum" dedi.

Davanın üçüncü duruşmasında ise davacı H.G.T.'nin avukatı Fırat Söyle "Müvekkilim bir yıldan fazladır müşterek konuttan ayrı yaşamaktadır ve farklı cinsel yönelimi vardır. kararı verilmeyecek olsa dahi bu evlilik yürümeyecektir. Boşanmalarını istiyoruz" dedi. Davacı H.G.T. "Bu evlilik benim için kesinlikle bitmiştir. Ben kimsenin etkisinde kalmıyorum. Boşanmak istiyorum" dedi.

H.T.G "kusurlu" bulundu!

Davacı H.G.T.'nin ablası olduğunu tanık ifadesinde anlatan H.Ö.'de "Ablamın neden boşanmak istediğini bilmiyorum. Ancak artık kocasını istemediğini söylemektedir. Psikoloğa giderse ne olacağını bilmiyorum. Tarafların geçimsizliklerine şahit olmadım, şiddet duymadım" dedi. Diğer tanık kız kardeş A.Ç., "Ablam yıllardır kocasını istemediğini söylemektedir. Ablam kocasını istememektedir ve dediğine göre barışma ihtimalleri yoktur" dedi. Bir diğer tanık kız kardeş B.A. da, "Ablam olan davacı evde kendi başına yaşıyor, çocuklar eniştemle yaşıyorlar. Ablam çalıştığı evde temizlik işlerine bakıyor. Tarafların bir geçimsizliğine şahit olmadım. Çocukları da barışmalarını istiyor. Eniştem de barışmak için elinden geleni yaptı" dedi. Mahkeme davalı kocanın kusurlu olduğunun ispatlanamadığını, bilakis davacının kusurlu olduğunu belirterek boşanma davasının reddine karar verdi.