Kültür Sanat

#direnayol Diyarbakır’da izleyiciyle buluştu

8 Mayıs 2016

Rüzgar Buşki’nin yönettiği, Kanka Productions filmi #direnayol İşçi Filmleri Festivali kapsamında Diyarbakır’da izleyiciyle buluştu.

“Barbarlığa Karşı Umut Öyküleri” teması ile bu sene 11.’si düzenlenen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali kapsamında #direnayol filmi Diyarbakır'da izleyiciyle buluştu.

Yönetmenliğini Rüzgar Buşki’nin yaptığı #direnayol, Gezi direnişine gökkuşağı kadrajından bakıyor. Film ekibinin de katılımıyla Cegerxwin Kültür Merkezi'nde gerçekleşen gösterim sonrası Keskesor LGBTİ ve film ekibi bir söyleşi de gerçekleştirdi.

Kısa zaman önce kaybettiğimiz LGBTİ mücadelesinin önemli isimlerinden Ali Arıkan, Boysan Yakar ve Zeliş Deniz’in anısına armağan edilen belgesel türündeki film, gezi direnişinin yol açtığı değişimde LGBTİ'lerinin konumunu ve Gezi sonrası yaşananların onlar üzerindeki etkilerini ele alıyor.

#direnayol

“Dur! Alanıma girme. Rahmime girme. Yaşam alanımdan uzak dur.”

(Filmden)

Gökkuşağı belgesellerinde önde çıkan filmlerden biri Gezi direnişini anlatıyor:

Rüzgâr yakın arkadaşı trans ve LGBT aktivisti Şevval’in belgeselini yapmak isterken hayat onu 2013’ün haziran ayında İstanbul’da Gezi Parkı ve takip eden Onur Haftası’nın ortasında başka bir belgeselin içine sokar. Sonuç olarak Kanka Productions, Gezi Parkı’nda ve değişen politik havada LGBT bireylerin rolünü ve Gezi’nin onlar üzerindeki etkisini anlatan bir belgesel yapar.

#direnayol, üç sene önce aniden dalgalanan hayatın içindeki değişimi LGBT’lerin gözünden anlatırken, insanların yüzlerindeki umudu ve mutluluğu, yeni bir mizah anlayışının geliştiği günleri aktarıyor. #direnayol’la Gezi süreci’nin hemen ertesine denk gelen 2013 Onur Yürüyüşü’nde, tüm renklerle ve umutlu insanlarla yeniden karşılaşıyoruz.

Rüzgâr Buşki 1986’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İletiş im Fakültesi’nde Gazetecilik okudu. Berlin’de yaşayan Buşki, Berlin Sanat Üniversitesi’nde Multimedya ve Çağdaş Sanat eğitimine devam ediyor.

İlgili haberler:

Seks sonrası sigara film oldu: #direnayol