Yaşam

İzmir Onur Yürüyüşü’ne de Valilik yasağı!

Cuma, 3 Haziran 2016
Haber: Kaos GL

Ankara’daki Homofobi ve Transfobi Karşıtı Yürüyüş’ün yasaklanmasının ardından, İzmir Valiliği de İzmir Onur Yürüyüşü’nü yasakladı. Yasağın gerekçesinde ‘terör örgütü propagandası’ ifadeleri yer aldı. Yürüyüşü düzenleyen Gökkuşağı Dayanışma Ağı önümüzdeki saatlerde açıklama yapacak.

Ankara’da 17 Mayıs Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtlığı Günü Yürüyüş’ün Valilik tarafından yasaklanmasının ardından İzmir Onur Yürüyüşü’ne de yasak geldi.

İzmir Valiliği, yarın (4 Haziran) yapılması planlanan İzmir Onur Yürüyüşü’nü ‘terör örgütü propagandası yapılacağına dair istihbarat alındığı’ gerekçesiyle yasakladı. İzmir’deki LGBTİ insan hakları oluşumlarının oluşturduğu Gökkuşağı Dayanışma Ağı’nın düzenlediği, Konak Kent Konseyi’nin destek verdiği yürüyüşün yasaklama gerekçesi şöyle:

“Eylem boyunca terör örgütleri adına hareket eden bazı müzahir kişi ve ya grupların kitle arasına sızdırılacağı, kitleyi kışkırtarak toplumun huzur ve sükûnunu bozmaya yönelik provakatif eylemlerde bulunulacağı, eylem esnasında yasadışı terör örgütlerini övücü sloganlar atılacağı, yasadışı örgütlerin sözde bayrağı ile bez parçalarının açılacağı, toplanan kitle içerisine sızan bazı kişi ve gruplar tarafından cevrede görev alan emniyet güçlerine, kamu kurum ve kuruluşlarına, kamuya ve özel şahıslara ait özel araçlara taş, sopa, Molotof kokteyli, el yapımı patlayıcı ile saldırıda bulunacağı, terör suçlarının işleneceğine dair bir takım ihbarlar alınmış, istihbari bilgilerle bu husus kısmen doğrulanmıştır.”

Yürüyüşü düzenleyen Gökkuşağı Dayanışma Ağı, önümüzdeki saatlerde yürüyüş yasağına ilişkin açıklama yapacak.

Ankara’da ne olmuştu?

Ankara Valiliği Kaos GL’nin 17 Mayıs Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtı Gün dolayısıyla 22 Mayıs Pazar günü yapılmak istenen Homofobi ve Transfobi Karşıtı Yürüyüş’ü yasakladı. “Birtakım toplumsal duyarlılıklar”ı gerekçe göstererek yürüyüşün yapılmasını ‘uygun bulmayan’, yürüyüşün güvenliğini sağlamayı reddeden Valilik, bu kararına gelen yürütmeyi durdurma kararını da Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz ederek kaldırttı.

İlgili haberler:

Ankara Valiliği Homofobi ve Transfobi Karşıtı Yürüyüş’ün güvenliğini sağlamayı reddetti

Homofobi Karşıtı Yürüyüş’e Valilik engeline yürütmeyi durdurma!

Ankara Valiliği’nin homofobik inadı: Yürütmeyi durdurma kararı kaldırıldı

İzmir’de kötü zamanları iyi zamanlara çevirmek için onur yürüyüşü!