İnsan Hakları / Çalışma Hayatı

Sendikal hareketten Orlando ile dayanışma açıklamaları

14 Haziran 2016
Haber: Kaos GL

İzmir Eğitim-Sen LGBTİ Komisyonları ve KESK Orlando katliamına ilişkin basın açıklamaları yayınladı.

İzmir Eğitim-Sen LGBTİ Komisyonları ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarla Orlando katliamını kınadı, dayanışma çağrısı yaptı.

İzmir Eğitim-Sen LGBTİ Komisyonları açıklamasında, “Gericiliğin yobazlığın tecavüzün katliamların kara bayrağına karşı gökkuşağının sevgi demokrasi dayanışma bayrağını daha da yükselteceğiz” ifadeleri yer aldı. Homofobik katliamda yaşamını yitirenlerin yakınlarının ve yaralananların üzüntülerini paylaştıklarını söyleyen komisyonlar şöyle devam etti:

“Ülkemizde de IŞİD’İN işbirlikçi savunucuları medya aracılığıyla katliamı eşcinsel sapkınları taradılar başlığıyla vererek katliamı meşrulaştırmaya açıkça toplumu suça teşvik etmeye çalışmaktadır.

“Bizler diyoruz ki LGBTİ’ler vardır var olacaktır. İzmir LGBTİ komisyonları olarak homofobiye, nefrete, savaşa, katliama karşı onuru savunmaya devam edeceğiz.”

KESK ise açıklamasında savaş politikalarına değindi ve şunları kaydetti:

“Dün gece ABD’nin Florida eyaletindeki Orlando şehrinde bir gay barda düzenlenen silahlı saldırıda 49 kişi hayatını kaybetti, en az 53 kişi de yaralandı. Tamamen sivillerin bulunduğu yerlere yönelik bu insanlık dışı saldırıyı kınıyor, yaşamlarını yitirenlere başsağlığı, yakınlarına sabır, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

“Emperyalizmin ve işbirlikçilerinin tüm dünyada silahlı çeteler üzerinden oluşturulan zeminde, savaş politikalarıyla geldiği nokta tüm insanlığı tehdit etmekte, insanlık değerlerine yönelik suçlarının uluslararası boyutu ortaya çıkmakta, bu suça ortak olmayan toplumun bütün ötekilerini, muhaliflerini ve ezilenlerini hedef haline getirmekte, farklılıklarımızla bir arada yaşam umutlarımızı katliam boyutlarına varan saldırılarla giderek yok etmektedir.

“Bu nedenle, bu tür saldırılarla, farklılıklarımızla bir arada yaşama umudumuzu hedef almaya zemin sunan her tür destek ve politikalar bir an önce terk edilmelidir. Açıktır ki, katillere bu zemini hazırlayan politikaları uygulayanlar tarih önünde hesap vermekten kurtulamayacaktır.

“Kurulduğu günden bu yana ülkemizde ve dünyada farklılıkların barış içinde, bir arada, eşit ve kardeşçe yaşamını savunan Konfederasyonumuz yaşam hakkını tüm hakların ön koşulu olarak görmektedir.

“Bir kez daha sivillere yönelik her tür saldırıyı, katliamı kınıyoruz. Konfederasyonumuz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da savaştan medet umanların karşısında mücadele etmeye kararlılıkla devam edecektir.”