Yaşam / Siyaset

BBP Başkanı da LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nü hedef gösterdi: ‘Kepazelik!’

Perşembe, 16 Haziran 2016
Haber: Kaos GL

Alperen Ocakları’nın bağlı olduğu Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, “LGBTİ” ve “Onur Yürüyüşü” kelimelerini kullanmadan LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nü hedef gösterdi, “Kepazelik. Türk örf ve adetlerine; İslam ahlak ve inancına aykırı sapkınlık” dedi. Destici, tehditlere karşı LGBTİ’lerin insan haklarını savunan CHP Başkan Yardımcısı Böke hakkında da, “Sn. Böke’nin Türk İslam inancına uzak olduğunu biliyorduk ama bu gruplarla yakınlığını ve akrabalık derecesini bilmiyorduk” dedi.

Alperen Ocakları Vakfı İstanbul Şubesi’nin LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nü hedef göstermesi ile başlayan tartışmaya Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici de katıldı.

Alperen Ocakları İstanbul Başkanı Kürşat Mican, basın toplantısı düzenleyerek Onur Yürüyüşü’nü yaptırmayacaklarını söylemiş ve şu cümleyi kullanmıştı: “Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir.”

Gelen tepkiler üzerine Mican RS FM'den Yavuz Oğhan'a konuşarak, “Biz devleti uyardık, elimizde sopalarla yürüyüşe katılanları döveceğimizi söylemedik” dedi.

“Karşı çıkmamız kadar doğal bir şey olamaz”

Bugün BBP Genel Başkanı Mustafa Destici de basın toplantısı düzenledi, “LGBTİ” ya da “Onur Yürüyüşü” kelimelerini kullanmadan yürüyüşü hedef gösterdi.

LGBTİ’ler hakkında “Türkiye’de yani ülkemizde Türk örf ve adetlerimize, İslam inanç ve ahlakına aykırı bir yaşam tarzı benimseyen bir grup” diyen Destici sözlerine şöyle devam etti:

“Bu mübarek Ramazan ayı içerisinde İstanbul’un göbeğinde birtakım programlar, yürüyüş eylem yapma hazırlığındalar. Yurtdışından da birtakım gruplar gelecek. Yürüyüş yapacaklarını söylüyorlar.

“Alperen Ocaklarımız kurulduğu günden beri Türk örf ve adetlerini, İslam ahlak ve inancını yaşatmayı, her kesimde yayılmasına öncülük etmeyi, gençlerimizi bu doğrultuda yetiştirmeyi gayret edinmiş vakfımızdır. Dolayısıyla bununla bağdaşmayan bu gruba karşı çıkması kadar doğal bir şey olamaz. Bu karşı çıkış toplumun hemen hemen tamamının hassasiyeti gereğidir.”

Onur Yürüyüşü: “Kepazelik”; LGBTİ’ler: “Sapkın”!

“Bizim esas çağrımız Türkiye’yi yönetenlere” diyen Destici, “Bu toplumun inançlarını en iyi şekilde temsil ettiği iddiasında olan bir iktidar var. Ben inanıyorum ki bu iddiada olan ve bu iddia ile iktidarı ele geçirmiş iktidar böyle bir kepazeliğe izin vermeyecektir. Buna inanıyorum. Vakfımız bu konuda toplumun sesi olmuştur” dedi. LGBTİ Onur Yürüyüşü hakkında ‘kepazelik’ ifadesini kullandı.

LGBTİ’leri sapkın olarak da tanımlayan Destici açıklamasına şöyle devam etti:

“Toplumumuz bu tür sapkınlıklara karşı protesto hakkını kullanabilir ama fiili bir müdahaleye varması mümkün değildir. Şiddetin her türlüsüne karşı çıkmış bir siyasi hareketiz. Elbette ki vakfımız fikrini net şekilde ortaya koyacaktır ama devletimizin askeri polisi vardır. Dolayısıyla bir yere müdahale edilecekse onlar edecektir. Alperen Ocakları sadece bu hassasiyeti dile getirmiştir, toplumun ve milletin sesi olmuş vazifesini yapmıştır.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı’na da nefret söylemi!

Destici, Alperen Ocakları’nın homofobik ve transfobik tehdidine karşı LGBTİ’lerin insan haklarını savunan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke hakkında da şu ifadeleri kullandı:

“Ana muhalefet partisinin başkan yardımcısı Sn. Böke’nin Alperen Ocakları için kullandığı bu ifade çok çirkin, kaba ve yakışıksızdır. Bundan dolayı BBP camiasından özür dilemek zorundadır. Sn. Böke’nin Türk İslam inancına uzak olduğunu biliyorduk ama bu gruplarla yakınlığını ve akrabalık derecesini bilmiyorduk. Bu açıklamasıyla birlikte bunu da öğrenmiştik. Bunun sebebini de topluma açıklarsa rahatlarız.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke tehditlere karşı, “Birkaç gün sonra gerçekleşecek olan LGBTİ bireylerinin Onur Yürüyüşü’ne karşı, bir mafya grubu çıkmış, bu yürüyüşe engel olacağını açıkça ifade ediyor. Buradan Türkiye’nin hukuk kurumlarına sesleniyor. Takipte olduğumuzu da buradan açıkça ifade ediyoruz. Aynı olmayacağız, farklı olacağız, farklılıklarımızla birlikte yaşayacağız. Tek bir yurttaşın bile farklılıklarından dolayı hakarete uğramasına, tehdit edilmesine asla seyirci kalmayacağız” demişti.

Destici'nin konuşmasını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Mustafa Destici kimdir?

Destici, BBP’nin kurucusu Muhsin Yazıcıoğlu 25 Mart 2009 tarihinde helikopter kazası geçirdiğinde partinin teşkilat işlerinden sorumlu genel başkan yardımcısıydı. Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümünün kesinleşmesinin ardından gerçekleştirilen 4. Olağanüstü Kongresi'nde Yalçın Topçu'nun listesinden Genel Sekreter seçildi.

2011 Türkiye genel seçimlerinde Ankara 2. bölge 1. sıradan aday oldu. Seçimlerde alınan sonuç üzerine istifa eden Yalçın Topçu'nun ardından gerçekleştirilen 5. Olağanüstü Kongrede geçerli sayılan 639 oydan 628'ini alarak Genel Başkan seçildi. 

İlgili haberler:

Siyasi parti ve kurumlardan Orlando ve Onur Yürüyüşü açıklamaları

CHP’li Selina Doğan’dan Alperen Ocakları hakkında suç duyurusu

İHD ve İstanbul LGBTİ’den Onur Yürüyüşleri’ne tehditlere suç duyurusu

LGBTİ Onur Yürüyüşü’ne Alperenler ve Müslüman Anadolu Gençlik’ten tehdit

Alperenler: “Biz Taksim’de sopalarla kovalayalım demedik”