Yaşam

Polis, İstanbul LGBTİ Derneği’nin sokağına konuşlandı

19 Haziran 2016
Haber: Kaos GL

Trans Onur Yürüyüşü başlamadan önce polis İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği’nin bulunduğu sokağın başına TOMA’lar yerleştirdi. Polis, İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği yetkilileri ile görüşmek istedi. Dernek yetkilileri Fransız Kültür Merkezi önünde görüşmek istediklerini söyledi. Polis, “Eğer gidebilirseniz görüşürsünüz” diyerek tehdit etti.

İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği’nin düzenlediği 7. Trans Onur Yürüyüşü öncesi Taksim polis ablukası altına alındı.

İstanbul Valiliği tarafından 19 Haziran Trans Onur Yürüyüşü ve 26 Haziran LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nün yasaklanması sonrası bugün Taksim ve İstiklal’e çıkan tüm ara sokaklar kapatıldı. Taksim Meydanı’nda Cumhuriyet Anıtı’nın çevresi bariyerler ile kapatıldı, çok sayıda çevik kuvvet polisinin sevk edildiği Taksim Meydanı’nın çeşitli yerlerine TOMA’lar da konuşlandırıldı.

Metro seferleri durduruldu

Saat 15.00’den itibaren İstiklal Caddesi boyunca transfobik gruplar toplanmaya başladı. Taksim metrosundan inen bir grup “Ya illah bismillah Allahüekber” ve “İbneler şaşırma, sabrımızı taşırma” sloganları attı. Grupların, Alperen Ocakları’nın Onur Yürüyüşü’ne ilişkin “Engelleyeceğiz” açıklaması ve yürüyüşü tehdit etmesi üzerine toplandığı düşünülüyor.

Saat 16.00’da Taksim’e metro seferleri durduruldu. Metroya, “Sayın yolcularımız geçici bir süre araçlarımız Taksim istasyonunda durmayacaktır” ilanı asıldı.

Polis dernek sokağını kapattı

Öte yandan transfobi karşıtları İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği ofisinin önünde toplanmaya başladı. Polis dernek sokağının iki başına da TOMA ve gözaltı araçları yerleştirdi.

Polis, İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği yetkilileri ile görüşmek istedi. Dernek yetkilileri Fransız Kültür Merkezi önünde görüşmek istediklerini söyledi. Polis, “Eğer gidebilirseniz görüşürsünüz” diyerek tehdit etti.

İlgili haber:

Trans Onur Yürüyüşü öncesi Taksim polis ablukası altında