İnsan Hakları / Eğitim

Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bülteni yayınlandı

Pazartesi, 27 Haziran 2016
Haber: Kaos GL

Eğitimde toplumsal cinsiyete yönelik ayrımcılığın giderilmesine katkı sunmayı hedefleyen Mor Sertifika Programı’nın Haziran 2016’ya kadar gerçekleştirdiği etkinlikleri kapsayan Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bülteni’nin birinci sayısı yayınlandı.

Mor Sertifika Programı, 2007 yılından beri Sabancı Üniversitesi tarafından ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaklığıyla lise öğretmenlerine toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik farkındalık kazandırmak amacıyla yürütülüyor. Proje ekibi, program kapsamında toplumsal cinsiyet eşitliğini kamuoyunun ve karar alıcıların gündeminde tutabilmek için eğitimde toplumsal cinsiyet eşitliği bülteni hazırlamayı hedefledi.

Bu bültenle birlikte eğitim sistemindeki paydaşların, eğitimde toplumsal cinsiyet eşitliğine ilişkin farkındalığını artırmayı ve yapılan çalışmaların yaygınlaştırılmasını sağlamayı amaçlanıyor. Ekip, Mor Sertifika Programı’na katılmış öğretmenlere, eğitim ve toplumsal cinsiyet eşitliği alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarına, Milli Eğitim Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ilgili uzmanlarına ulaşarak bu kapsamda yapılan gelişmeleri paylaşmayı arzuluyor.

Mor Sertifika Programı’nın Haziran 2016’ya kadar gerçekleştirilen etkinlikleri kapsayan Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bülteni’nin birinci sayısına buradan ulaşabilirsiniz.