Gökkuşağı Forumu

Aa heteroseksüel misin? Emin misin?

Çarşamba, 13 Temmuz 2016

Daha anne karnındayken başlayan bir talihsizliktir cinsiyet sahibi olmak. Hangi cinsiyet olduğun öğrenildiği anda ayrılıklar başlar; renkler, kıyafetler, isimler, hedefler, hayaller, hayatlar.

Erkeksin ve kadınlara ilgi duyman  garip karşılanmıyor ya da kadınsın ve erkeklere ilgi duyman garip karşılanmıyor çünkü "normal.”

Normali kim belirliyor bilmiyoruz. Normal olan insanların eve girince ayakkabısını çıkarmasıdır. Demek Avrupa'da yaşayan tüm halklar anormal. Mesela ben eve geldiğimde montumu dolaba değil tavanda bulunan zincirlere asıyorum ve bunu normal olarak tanımladım. Evet ben hariç herkes hasta!

Komik bir hadisedir ki insan kendi tercihlerinin ve beğenilerinin herkes tarafından kabul görmesi gerektiğini düşünüyor. Böyle olmadığı zaman da o insanları suçluyor, onlara "hastasınız" diyor.

Bir insana "Neden bu şehirde doğdun? Neden bu anne babaya sahipsin? Neden gözlerin bu renk?" diye sormakla "Neden eşcinselsin? Neden transsın?" demek aynı şeydir. "Var olduğum günden beri kendimi yanlış bedende hissediyorum" diyen bir insan buna nasıl karşı koyabilir? Ya da bu bir tercih midir? Mesela siyasi partileri seçim manifestoları ve ideolojik görüşlerimiz doğrultusunda 'tercih' edebiliriz. Kullanacağımız telefonu, giyeceğimiz gömleği...  Ama ben hiç şöyle bir tercih konusu duymadım; "Eyvah! Bugün cinsel ve duygusal tercihlerimin son günü, acaba kadınları mı seçsem erkekleri mi?!"

Kadın (iç ses):  Kaşlı, gözlü, döşü kıllı olsun, karizmatik olsun en iyisi tercihim erkek olsun.
Erkek (iç ses): Kızlar daha güzel sanki baksana çay bardağı gibi vücutları var. Çayı da çok severim zaten. Çay diyorum  çay. Çay seven insan hiç kötü olur mu? Aklın mantığın kesiyor mu senin?

Buna benzer diyalog yaşayan heteroseksüeller parmak kaldırsın! Eğer tüm eller cepteyse bilin ki eşcinseller de yaşamadı böyle bir tercih. Bir eşcinsel ve transın tek tercihi; riske girmeyip toplumun istediği biçimde yaşamak veya o riski göze alıp istediği kişilerle istediği bedende istediği hayatı yaşamasıdır. Bu duyguları hissetmek bir seçim değildir, kimsenin elinde değildir ama bunu kabullenip yaşamak bir seçimdir. Çünkü nefes almak ve var olabilmek için başka bir yol kalmıyor çoğu zaman.

Ailesinden heteroseksüel olduğunu gizleyen var mıdır? "Ben heteroseksüelim" demekten çekinen peki? Yoksa böyle bir şey deme gereği duyulmaz mı? "Aa heteroseksüel misin? Emin misin? Doktora gittin mi? Peki ilk ne zaman anladın? Belki gençlik hevesidir?" sorularıyla muhatap olmak zorunda kalıyor musun? Sevgini, kalp kırıklıklarını, umutlarını,düşlerini hep gizli mi yaşıyorsun? "Aileme eşcinsel-trans olduğumu açıklayamıyorum" cümlesi altında yatan anlamı anlayabiliyor musun?

Sadece cinselliğe indirgemenin yanlış olacağı yönelimdir eşcinsel olmak. Sadece birkaç santimlik organa bakarak değerlendirilemeyecek bir kimlik arayışıdır trans olmak. Sadece cinsellik ve cinsel uzuvlarla ilgili değil tüm hayatı etkileyen, bir tercih hele hele de hastalık olmayan bir kimliktir eşcinsel- trans olmak.

"Neydi normallik? Mezun ol ve iyi kötü bir iş sahibi ol. Evlen muhteşem bir düğünün olsun. Muntazam işine git. Başarılı olmak için her yolu dene. Hafta sonları evinde yat ve pazartesilerden nefret et. Böyle yaptığında hayatın ne kadar kolay olduğunu göreceksin. Çünkü yaşamın birçok yüzüyle karşılaşmayacaksın. Sen elinde ders notlarınla okula gidip akşam yorgun argın evine döndüğünde hiçbir şeyi görme şansın olmayacak. Herkes güzel kadınlara, yakışıklı erkeklere aşık olur ama arada kalanlar var. Erkek haliyle bir başka erkeğe, kadın haliyle bir başka kadına aşık olanlar. İkisinin arasında kalanlar var. Erkek zihniyle kadın bedenine hapsolanlar var. Bunlar yaşamın zorluklarıyla baş etmenin türlü yollarını arayarak geçiriyorlar ömürlerini. Ama sen boş ver bunlar gibileri, benim gibileri; gidip akbilini doldurabilirsin."

Bir insanın eğilimi doğasıdır. Seçim değildir, tercih değildir, hastalık değildir. Duygularına esir düşmektir. Bu esaret, ancak gönüllü bir esaret olduğu zaman mutluluğu bulabileceğin bir eğilimdir.