İnsan Hakları

Keskesor LGBTİ soruyor: #HurşitKülterNerede

Perşembe, 4 Ağustos 2016

Keskesor LGBTİ, 27 Mayıs’ta gözaltına alındığı günden beri kendisinden haber alınamayan DBP’li siyasetçi Hurşit Külter’in akıbetini sordu: “Darbe zihniyeti uygulamalarından olan faili meçhuller tekrar yaşanmasın istiyoruz. Sağ aldınız, sağ istiyoruz!”

Keskesor Amed LGBTİ Oluşumu 27 Mayıs 2016 tarihinde gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Demokratik Bölgeler Partisi Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter'in akıbetini sordu.

Gözaltına alınmadan önce ailesine gönderdiği mesajda etrafının sarıldığını belirterek; “Hakkınızı helal edin. Fazla zamanım kalmadı. Herkese selam söyle” dediği öğrenilen Hurşit Külter’in nerede olduğunu sormak için verilen 43 dilekçeden birine cevap veren İçişleri Bakanlığı, “…konusu itibariyle kurumumuz görev alanına girmediği anlaşıldığından” gerekçesiyle dilekçeyi iade etti.

Keskesor Oluşumu'nun hazırladığı ve çoğunlukla Diyarbakır'ın Sur ilçesinde geçen videoda 1990'lı yılları yaşamanın bu ülkenin kaderi olmadığı vurgulandı ve şu ifadelere yer verildi:

“Barış içinde bir hayat, geçmişin hakikati ve acılarıyla yüzleşerek 'bir daha asla' demekle mümkün. Cumartesi Anneleri’ne bir anne daha eklenmesin. Bilmek istiyoruz; Hurşit Külter nerede? Darbe zihniyeti uygulamalarından olan faili meçhuller tekrar yaşanmasın istiyoruz. Sağ aldınız, sağ istiyoruz! Hurşît Külter li ku derê ye?”

İLGİLİ VİDEO